Świat

Budapeszt 2017: Wojdak siódmy na zakończenie mistrzostw

Szymon Gagatek 2017-07-30 19:35

Wojciech Wojdak startem w wyścigu finałowym na dystansie 1500 m stylem dowolnym zakończył polskie starty w mistrzostwach świata w Budapeszcie. Reprezentant BOSiRu Brzesko został sklasyfikowany na 7. pozycji. Stolicę Węgier opuszczamy zatem z jednym srebrnym krążkiem, wywalczonym właśnie przez podopiecznego Marcina Kacera. 

W eliminacjach brązowy medalista mistrzostw świata na krótkim basenie w Windsorze złamał barierę piętnastu minut, notując drugi czas w swojej karierze. Niestety, w niedzielne popołudnie nie był już w stanie popłynąć tak szybko. Rozpoczął z dużym animuszem, długo płynął wyraźnie szybciej od tempa na rekord życiowy, ale na skuteczny finisz zabrakło już sił. Ostatecznie dotarł do mety jako siódmy z rezultatem 15:01.27.

- Było już bardzo ciężko. Rywale zaczęli naprawdę mocno, a ja nie czułem już dziś tego samego, co w wyścigu na 800 metrów. Jednak tamten start zabrał mi dużo sił. Ale najważniejsze, że z roku na rok się poprawiam. Tu popłynąłem dwa razy 1500 metrów w granicach 15 minut, a dwa lata temu było 15:14, więc jest różnica. Do igrzysk jeszcze trzy lata, więc mam nadzieję, że będzie coraz lepiej - mówił po wyjściu z wody.

- Chciałem się trzymać Dettiego. Słyszałem, że chciał zacząć wolniej niż wszyscy i dopiero później przyspieszać. Ale widocznie też nie był w najlepszej dyspozycji. Może i dobrze, bo jakby wystrzelił od razu, to jeszcze nie ukończyłbym wyścigu - śmiał się Wojdak. - To były dla mnie bardzo udane mistrzostwa. Pierwszy raz w życiu zdobyłem medal na mistrzostwach świata na długim basenie i notowałem bardzo zadowalające czasy, nawet na 1500 metrów - dodał na podsumowanie zawodów w Dunaj Arenie. 

Wojdak po raz pierwszy w życiu wystąpił w finale 1500 m stylem dowolnym na mistrzostwach świata na długim basenie. Został tym samym dopiero trzecim Polakiem, po Pawle Korzeniowskim i Mateuszu Sawrymowiczu, który dokonał tej sztuki.

Występy Polaków w finale 1500 m stylem dowolnym na MŚ:
Paweł Korzeniowski: 8. miejsce (Barcelona 2003)
Mateusz Sawrymowicz: 5. miejsce (Montreal 2005)
Mateusz Sawrymowicz: 1. miejsce (Melbourne 2007)
Wojciech Wojdak: 7. miejsce (Budapeszt 2017)

Niesamowicie szybkie tempo od początku wyścigu narzucili Gregorio Paltrinieri i Mychajło Romanczuk. Obaj bardzo długo płynęli porównywalnie do międzyczasów, które uzyskiwał Sun Yang, gdy w 2012 roku ustanawiał rekord świata. Lepiej z trudami całego dystansu poradził sobie obrońca tytułu i mistrz olimpijski z Rio. Paltrinieri zakończył zmagania z rezultatem 14:35.85, lepszym o ponad sekundę od sensacyjnego osiągnięcia młodego Ukraińca (14:37.14). Rówieśnik Wojdaka ponownie poprawił najlepszy wynik w historii swojego kraju i wskoczył w klasyfikacji wszechczasów tej konkurencji na czwarte miejsce! Przed nim są w tym momencie jedynie Sun, Paltrinieri oraz legendarny Grant Hackett. Z brązowego medalu cieszył się dziś natomiast Mackenzie Horton (14:47.70).

Portal megatiming.pl składa podziękowania:
- wszystkim, którzy wsparli wyjazd redakcji na mistrzostwa świata przez zakup czepków i koszulek "WSPIERAM MEGATIMING.PL" oraz firmie H2O Shop,
- Paulinie Kujawie, Michałowi Harasimowi oraz Arturowi Żakowi za wsparcie finansowe na platformie PATRONITE, którego celem było sfinansowanie wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie,
- Panu Zbigniewowi Dubielowi za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Portal megatiming.pl składa szczególne podziękowania Pani Katarzynie Stokowskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w pozyskaniu środków finansowych na wyjazd redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Partnerem relacji z mistrzostw świata w Budapeszcie jest Firma H2O Shop.

Wyniki 1500 m stylem dowolnym:
1. Gregorio Paltrinieri (Włochy)   14:35.85
2. Mychajło Romanczuk (Ukraina)   14:37.14
3. Mackenzie Horton (Australia)   14:47.70
4. Gabriele Detti (Włochy)   14:52.07
5. Henrik Christiansen (Norwegia)   14:54.58
6. Sergiej Frołow (Ukraina)   14:55.10
7. Wojciech Wojdak (Polska)   15:01.27
8. Jan Micka (Czechy)   15:09.28