Polska

Arena GPP Lublin: Dobre rezultaty Sztandery i Tchórz

Joanna Kwatera 2017-04-08 20:59

W drugim bloku lubelskich zawodów żabkarki również zafundowały kibicom nie mniejsze emocje niż rano i choć był to zaledwie dystans sprinterski, specjalistki stylu klasycznego pokazały, że i na tym stać je na twardą walkę. Dwa kolejne efektowne zwycięstwa odniosła Alicja Tchórz.

 

Dominika Sztandera i Paulina Zachoszcz stworzyły popołudniu kolejne arcyciekawe widowisko, ścigając się na jednej długości pływalni stylem klasycznym. Po zaciętej rywalizacji wygrała, prowadząca minimalnie już od startu, rekordzistka kraju z Juvenii Wrocław. O tym, że w tej konkurencji będzie bardzo mocna pokazuje już od początku roku. Po dwóch najlepszych rezultatach w karierze, uzyskanych na mitingu w Uster w lutym, gdzie jednocześnie biła rekord Polski, dzisiaj w Aqua Lublin 50m pokonała w czasie 31.33, co okazało się być trzecim jej najlepszym rezultatem życiowym. Wynik ten okazał się również jednym z zaledwie dwóch ponad ośmiuset punktowych rezultatów, uzyskanych przez pływaczki w sesji popołudniowej. Druga na mecie zameldowała się reprezentantka Kormorana Olsztyn, która przepłynęła ten dystans odrobinę szybciej niż podczas Grand Prix Polski w Warszawie, notując czas 32.11 (siódmy w karierze).

 

Siedemdziesiąt siedem setnych sekundy wolniej o swojego rekordu kraju, a jednocześnie minimum kwalifikacyjnego na mistrzostwa świata do Budapesztu, dystans 100m stylem grzbietowym pokonała dziś Alicja Tchórz. Czas 1:01.38 jest najlepszym jej tegorocznym wynikiem i drugim ponad ośmiuset punktowym, uzyskanym dziś w Aqua Lublin (848 pkt). Tak jak na dystansie dwukrotnie dłuższym dotrzymać jej kroku próbowała Gabriela Wójtowicz (Kormoran Olsztyn), ale straciła ona do zwyciężczyni ponad dwie sekundy. Pod koniec drugiej sesji tych zawodów Tchórz triumfowała jeszcze w konkurencji 200m stylem zmiennym, samotnie kończąc wyścig z ogromną przewagą nad rywalkami i notując czas 2:16.36. W tabeli punktowej pływaczka Juvenii Wrocław prowadzi przed Justyną Burską.

 

Trenująca w Olsztynie zawodniczka okazała się dziś najlepsza wśród średnio i długodystansowych kraulistek. Po porannym triumfie w konkurencji 800m tym stylem, wieczorem dołożyła jeszcze wygraną na dystansie o połowę krótszym, uzyskując wynik 4:15.53, co okazało się być jej piątym najlepszym rezultatem w karierze na 400m. Za nią do mety dotarły Paulina Piechota i Paula Żukowska, osiągając taki sam czas 4:18.77. Wśród mężczyzn na tym dystansie najlepiej radził sobie Filip Zaborowski (MKP Szczecin), który walczył na finiszu już głównie z czasem, notując jako jedyny wynik poniżej czterech minut – 3:54.84.

 

Bardzo zacięty pojedynek stoczyli z sobą grzbieciści w konkurencji 100m. Radosław Kawęcki i Tomasz Polewka przez cały wyścig płynęli „łeb w łeb”, a po pierwszej części dystansu minimalnie z przodu był reprezentant AZS AWF Katowice. Ostatecznie jednak w końcówce szybszy okazał się mistrz Europy z Netanji w tej konkurencji, wyprzedzając Polewkę o 0,32 setne sekundy. Oba wyniki dały ich autorom rezultaty ponad ośmiuset punktowe (55.25 – 55.57).

 

Coraz śmielej w zawodach z cyklu Grand Prix Puchar Polski zaczął poczynać sobie 17-letni Jan Kałusowski. Po wygranej w konkurencji 200m stylem klasycznym w stolicy, pływak Trójki Łódź dołożył dziś w Lublinie zwycięstwo w na tym samym dystansie, ale w stylu zmiennym, uzyskując trzeci najlepszy czas w karierze 2:06.74.