Polska

Lublin 2015: London Calling [7]

Szymon Gagatek 2015-12-19 21:24

Trzeci dzień mistrzostw Polski za nami - i ponownie możemy mówić o tym, że w głównej roli na pływalni Aqua Lublin wystąpiły kobiety! Bohaterką dnia, jeżeli chodzi o kwalifikacje na czempionat Starego Kontynentu w Londynie, została oczywiście szesnastoletnia Paulina Piechota, która będzie zapewne najmłodszą reprezentantką naszego kraju na tej imprezie!

Piechota w rewelacyjnym stylu zwyciężła dziś na dystansie 1500 m stylem dowolnym, poprawiając dotychczasowy rekord Polski seniorek i wypełniając pierwsze w swoim życiu minimum na wielką seniorską imprezę międzynarodową. Podopieczna Marcina Młynarczyka od kilku lat jest jedną z najbardziej obiecujących pływaczek w naszym kraju. Przez ostatnie trzy sezony zaliczyła wszystkie najważniejsze zawody dla młodych pływaków, reprezentując nasz kraj na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy oraz juniorskich mistrzostwach świata i Europy. Na kilka miesięcy przed Igrzyskami w Rio dołączyła już do seniorskiej elity - miejmy nadzieję, że zagości w niej na dobre!

Zawodniczka UKS 190 Łódź była w sobotę jedyną nową twarzą, która dołączyła do pływaków mających już na swoim koncie wypełnione minima na zawody w stolicy Wielkiej Brytanii. Łącznie po południu padło jednak aż dziesięć czasów lepszych od rezultatów wyznaczonych przez Polski Związek Pływacki, pozwalających na start w tej imprezie. Aż dwukrotnie (indywidualnie i na pierwszej zmianie sztafety 4x100 m stylem dowolnym) minium uzyskał Kacper Majchrzak. Szybciej od kryterium związku pływali również Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, Alicja Tchórz (obie 50 m stylem grzbietowym), Sebastian Szczepański, Konrad Czerniak (100 m stylem dowolnym), Jan Świtkowski (200 m stylem motylkowym) oraz Wojciech Wojdak i Filip Zaborowski (400 m stylem dowolnym).

Zawodnicy, którzy uzyskali minima podczas MP:
*Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (100 m stylem dowolnym; 50 m stylem grzbietowym)
*Milena Karpisz (800 m stylem dowolnym)
*Paulina Piechota (1500 m stylem dowolnym)
*Dominika Sztandera (50 m stylem klasycznym)
*Weronika Paluszek (200 m stylem klasycznym)
*Katarzyna Baranowska (200 m stylem zmiennym)
*Alicja Tchórz (50 i 100 m stylem grzbietowym; 200 m stylem zmiennym)
*Kacper Majchrzak (50 i 100 m stylem dowolnym)
*Sebastian Szczepański (50 i 100 m stylem dowolnym)
*Filip Wypych (50 m stylem dowolnym)
*Kacper Klich (400 m stylem dowolnym)
*Filip Zaborowski (400, 800 i 1500 m stylem dowolnym)
*Mateusz Sawrymowicz (1500 m stylem dowolnym)
*Tomasz Polewka (50, 100 m stylem grzbietowym)
*Oskar Krupecki (100 m stylem motylkowym)
*Marcin Tarczyński (200 m stylem zmiennym)

Zawodnicy, którzy start w Londynie zapewnili sobie na MŚ:
*Anna Dowgiert
*Marcin Cieślak
*Konrad Czerniak
*Radosław Kawęcki
*Paweł Korzeniowski
*Jan Świtkowski
*Wojciech Wojdak