Polska

AMP 2018: AWF Katowice triumfuje!

Joanna Kwatera 2018-04-22 18:39

Studenci AWF Katowice okazali się najlepszą drużyną 35. Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu. Zarówno drużyna kobiet jak i mężczyzn tej uczelni wygrała klasyfikację generalną tej imprezy, a Michał Poprawa został najlepszym pływakiem-studentem wśród mężczyzn. W niedzielę na Termach Maltańskich brylowały jednak podopieczne Grzegorza Widanki.

Dotarły, wskoczyły do wody i wygrały wszystko co było dziś do zgarnięcia – tak w skrócie można by podsumować występy wyścigów kobiecych drugiego dnia rywalizacji studenckiej w Poznaniu. Zawodniczki Juvenii Wrocław – Alicja Tchórz i Dominika Sztandera podzieliły się kompletem zwycięstw w niedzielnych konkurencjach, a dodatkowo sięgnęły także po dwa najwyższe miejsca w rankingu najlepszych zawodniczek tej imprezy. Swój marsz po złoto pierwsza rozpoczęła Sztandera, która najpierw rozprawiła się z rywalkami na dystansie sprinterskim w stylu dowolnym, uzyskując trzeci najlepszy rezultat w karierze 25.14, a kilkanaście minut później znów stanęła na słupku startowym, by pokazać swoją klasę w wyścigu żabkarek. Pokonanie dwóch długości pływalni stylem klasycznym zajęło jej 30.88 i z przewagą długości ciała dotarła do mety przed Pauliną Urygą (AWF Kraków) i Zuzanną Kit (AWF Wrocław). Reprezentująca AWF Wrocław Sztandera za dwa najlepsze starty uplasowała się na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej wśród najlepszych pływaczek-studentek w Polsce, gromadząc 1586 pkt.

Następnie pałeczkę triumfatorki kolejnych konkurencji przejęła jej koleżanka klubowa Alicja Tchórz. Wicemistrzyni Europy z Kopenhagi, reprezentująca barwy UE Wrocław, nie dała szans konkurentkom na dystansie 50m stylem grzbietowym, notując rezultat 27.40 (822 pkt), choć przez cały wyścig próbowała ją gonić jeszcze Katarzyna Górniak, która dotarła do mety niecałą sekundę później. Chwilę potem Tchórz jeszcze dobitniej pokazała swoją dominację na dystansie 100m stylem zmiennym, wygrywając z czasem 1:01.58. Te dwa znakomite występy wystarczyły jej, aby zgarnąć tytuł najlepszej pływaczki wśród żaków w naszym kraju. Tchórz skompletowała na swoim koncie aż 1601 pkt. Na trzeciej lokacie w tej klasyfikacji uplasowała się Katarzyna Górniak (Uniwersytet Rzeszowski) z 1490 pkt.

Wśród mężczyzn trzy z czterech dzisiejszych konkurencji zwyciężyli pływacy uczelni AWF Katowice. Najpierw zacięty pojedynek wśród żabkarzy wygrał Maciej Hołub z solidnym czasem 27.26, wyprzedzając o niecałe pół sekundy Krzysztofa Tokarskiego (UE Katowice). Następnie na najwyższym stopniu podium stawali Tomasz Polewka – triumfator konkurencji 50m stylem grzbietowym i najlepszy zmiennista na 100m Michał Poprawa. Wspomniany dystans zawodnik ten pokonał uzyskując trzeci najlepszy wyniki w swojej karierze 54.29. On też okazał się najlepszym pływającym studentem w Polsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski, z łączną sumą 1597 pkt. Za nim w tym rankingu uplasowali się jego koledzy z uczelni Maciej Hołub (1577 pkt) i Tomasz Polewka (1575 pkt).

Zawodnicy AWF Katowice okazali się również najlepsi w rywalizacji sztafet 4x50m stylem zmiennym zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Paulina Peda, Karolina Kobuszewska, Julia Jagoda i Weronika Jagoda finiszowały z czasem 1:55.58, a Tomasz Polewka, Maciej Hołub, Michał Poprawa oraz Rafał Bugdol nie pozostawili złudzeń innym zespołom, osiągając wynik ponad ośmiuset punktowy – 1:37.29.

Wśród sprinterów w stylu dowolnym złoty medal wywalczył Filip Wypych (Politechnika Łódzka) - 22.49.

W klasyfikacji medalowej aż dwanaście krążków, w tym siedem złotych, wywieźli z Poznania studenci najlepszej uczelni wśród pływaków - AWF Katowice, a za nimi w tabeli uplasowali się zawodnicy WSPiA Poznań z czterema złotymi medalami i AWF Kraków z siedmioma krążkami (w tym dwoma złotymi).