Świat

Dzień w Rio - 12.08

Szymon Gagatek 2016-08-12 17:24

Przed miłośnikami pływania siódmy dzień zmagań najlepszych zawodników na świecie na igrzyskach olimpijskich. Po południu czeka nas już ostatnia, a zarazem najdłuższa sesja eliminacyjna zawodów w Rio de Janeiro. W niej na starcie pojawi się aż aż ośmioro reprezentantów Polski: czworo zaprezentuje się indywidualnie, zobaczymy też naszą sztafetę mężczyzn na dystansie 4x100 m stylem zmiennym.

Jako pierwsze do wody wskoczą sprinterki. Anna Dowgiert spróbuje poprawić trzydziestą lokatę z Londynu sprzed czterech lat, natomiast Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk w końcu spełni swoje marzenie o indywidualnym olimpijskim występie (pierwszego dnia wystartowała już w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym). Chwilę później w rywalizacji ze światową czołówką na 1500 m stylem dowolnym swoich sił spróbują nasi długodystansowcy: finalista igrzysk w Londynie Mateusz Sawrymowicz oraz szósty zawodnik mistrzostw Europy w Londynie Wojciech Wojdak.

Na zakończenie eliminacji czeka nas jeszcze jedna szansa na polski występ w pływackim finale w Rio de Janeiro. O miejsce w ósemce sztafet 4x100 m stylem zmiennym postarają się Radosław Kawęcki, Marcin Stolarski, Konrad Czerniak i Kacper Majchrzak.

sesja eliminacyjna (18:00)
18:02 – 50 m stylem dowolnym kobiet
   Anna Dowgiert (seria 8/12; tor 5.)
   Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (seria 9/12; tor 5.)

18:40 – 1500 m stylem dowolnym mężczyzn
   Mateusz Sawrymowicz (seria 3/6; tor 6.)
   Wojciech Wojdak (seria 4/6; tor 6.)

20:48 – 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn
   Polska (seria 1/2; tor 6.)

sesja finałowa (3:00)
3:59 – 50 m stylem dowolnym kobiet – półfinały
   ew. Anna Dowgiert, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk

Bardzo słaby występ Cate Campbell w finale 100 m stylem dowolnym raczej nie zmartwił jej rywalek mających ochotę na walkę o złoto na o połowę krótszym dystansie. To właśnie zmagania na 50 m stylem dowolnym otworzą ostatnią sesję eliminacyjną na pływalni w Rio de Janeiro. Australijka na pewno straciła w czwartek mnóstwo pewności siebie, przyznała też, że nie wytrzymała walki o medale psychicznie. W takiej sytuacji wydaje się, że najmocniej stoją akcje Simone Manuel, niesionej euforią po niespodziewanym czwartkowym zwycięstwie.

Następnie czeka nas walka o wejście do finału na 1500 m stylem dowolnym mężczyzn. Będzie to kolejna okazja do konfrontacji nieprzepadających za sobą Sun Yanga i Mackenzie'ego Hortona, którzy już po południu popłyną w jednym wyścigu. Chińczyk i Australijczyk znajdują się w gronie najpoważniejszych kandydatów do złotego medalu, ale zdecydowanie częściej w kontekście triumfu w tej konkurencji wymienia się nazwisko Gregorio Paltrinieriego. Włoch w ostatnich kilknastu miesiącach zaskakuje coraz bardziej fantastycznymi wynikami - został mistrzem świata i Europy na długim basenie, a na krótkim ustanowił rekord globu. W Rio zapewne również spróbuje dobrać się do najlepszego rezultatu w historii, który już od kilku lat należy do Sun Yanga i wynosi 14:31.02.

Po rywalizacji długodystansowców przejdziemy do eliminacji sztafet 4x100 m stylem zmiennym. Zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn faworytami będą broniący tytułów Amerykanie. Jeszcze przed igrzyskami wydawało się, że w obu konkurencjach sporo krwi mogą im napsuć Australijczycy, jednak ostatnie dni pokazały wyraźnie, że nic takiego raczej nie powinno mieć miejsca. 

Plan sesji eliminacyjnej:
18:00 - 50 m stylem dowolnym kobiet
18:40 - 1500 m stylem dowolnym mężczyzn
20:30 - 4x100 m stylem zmiennym kobiet
20:48 - 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn