Świat

Singapur 2015: Ostatni akt letniego spektaklu - zapowiedź

Szymon Gagatek 2015-08-24 10:49

Sezon letni nieuchronnie zbliża się do końca. Pozostała nam tak naprawdę jeszcze tylko jedna wielka międzynarodowa impreza pływacka. Już jutro w Singapurze rozpoczynają się piąte w historii mistrzostwa świata juniorów. Do Azji udała się dziewięcioosobowa reprezentacja Polski, a także całe grono wielkich pływackich talentów z każdego zakątka globu.

W pierwszych czterech edycjach juniorskiego czempionatu globu Biało-czerwoni wywalczyli łącznie piętnaście medali. Czy w Singapurze ten dorobek uda się powiększyć? Na pewno nie będzie to łatwe zadanie. W najskromniejszej kadrze naszego kraju w historii tej imprezy największe nadzieje będziemy wiązać zapewne ze startem Pawła Sendyka i Michała Chudego na dystansie 50 m stylem motylkowym. Sendyk, wicemistrz Igrzysk Europejskich i aktualny rekordzista Polski 18-latków w tej konkurencji, ma czwarty czas zgłoszenia, a Chudy plasuje się tuż za nim. Wysoko na listach znajdziemy również Jacka Arentewicza na 200 m stylem klasycznym (piąty wynik), Karola Zbutowicza na 400 m stylem zmiennym i Jakuba Skierkę na 200 m stylem grzbietowym (siódme rezultaty) oraz Michała Chudego na 100 m stylem motylkowym i Patryka Adamczyka na dwukrotnie dłuższym dystansie (ósme czasy w stawce). W OCBC Aquatic Centre o dobry wynik nasi panowie powalczą na pewno także na dystansie 4x100 m stylem zmiennym. Będzie to jedyna polska sztafeta, która zaprezentuje się na mistrzostwach świata.

Indywidualne starty Polaków w Singapurze:
*Paulina Nogaj (50, 100 m stylem motylkowym)
*Paulina Piechota (400, 800 i 1500 m stylem dowolnym)
*Patryk Adamczyk (200 m stylem motylkowym; 200 m stylem zmiennym)
*Jacek Arentewicz (50, 100 i 200 m stylem klasycznym)
*Damian Chrzanowski (100, 200 m stylem motylkowym)
*Michał Chudy (50, 100 m stylem motylkowym)
*Paweł Sendyk (50 m stylem dowolnym; 50 m stylem motylkowym)
*Jakub Skierka (100, 200 m stylem grzbietowym)
*Karol Zbutowicz (200, 400 m stylem zmiennym)

Na starcie rywalizacji na mistrzostwach świata juniorów nie zabraknie też wielkich talentów, o których głośno może być nawet już w najbliższym roku, w trakcie olimpijskich zmagań w Rio de Janeiro. Czołowe postaci europejskiego pływania - na czele z Luke’iem Greenbankiem z Wielkiej Brytanii, czy też wielkimi rosyjskimi talentami: Antonem Chupkovem, Ariną Openyshevą i Marią Astashkiną - zdążyliśmy już bardzo dobrze poznać podczas Igrzysk Europejskich w Baku. Walka o medale w Singapurze będzie też doskonałą okazją, by przyjrzeć się bliżej postaciom spoza Starego Kontynentu, takim jak Michael Andrew ze Stanów Zjednoczonych i Kyle Chalmers z Australii, którzy od dawna są kreowani na przyszłe gwiazdy pływania. Obaj powinni spotkać się w bezpośrednim pojedynku o złoto na dystansie 50 m stylem dowolnym i kto wie czy to starcie nie okaże się ozdobą czempionatu globu.

Początek mistrzostw zaplanowano na 4:00 w nocy z poniedziałku na wtorek polskiego czasu. Sesje finałowe będą rozpoczynać się o godzinie 12:00. Obszerne relacje z zawodów znajdziecie oczywiście na naszym portalu!

UWAGA! Konkurs megatiming.pl i HEAD!

Z okazji mistrzostw świata juniorów w Singapurze wraz z firmą HEAD przygotowaliśmy dla Was specjalny konkurs, który będzie trwał przez wszystkie sześć dni zmagań najlepszych młodych pływaków globu. Codziennie w komentarzach pod konkursowym postem na naszym fanpage’u na Facebooku będziecie mogli wytypować czas, jaki osiągnie zwycięzca wybranej przez nas konkurencji. Wygrywa ten, kto będzie najbliżej poprawnego rozwiązania. W przypadku dwóch lub więcej trafionych typów, nagroda trafi do tego, kto umieścił swój komentarz jako pierwszy. Wyniki będzie można typować aż do momentu rozpoczęcia sesji finałowej danego dnia (godzina 12:00). POWODZENIA!