Polska

Łódź 2017: Piechotą po rekordy

Szymon Gagatek 2017-12-21 21:42

Zimowe Mistrzostwa Polski, które we wtorek rozpoczęły się w Łodzi przez pierwsze trzy dni przyniosły wiele historyczny wyników dla polskiego pływania. Osiągali je specjaliści wszystkich czterech stylów pływackich, ale na faworytkę tej imprezy wyrosła jedna z najlepszych naszych zawodniczek długodystansowych Paulina Piechota.

Reprezentantka UKS 190 Łódź pokazała, że o jak najlepsze wyniki potrafi walczyć w każdych warunkach, bez względu na to czy naciskają ją konkurentki czy prowadzi samotną potyczkę z czasem. We wtorek zwyciężyła na dystansie 800m stylem dowolnym, notując drugi czas w historii krajowego pływania w tej konkurencji, a w środę wygrała bitwę na 400m tym stylem, poprawiając rekord Polski 18-latek. Z każdym kolejnym dniem jednak Łodzianka postanowiła stopniować emocje, a ich punkt kulminacyjny nastąpił w czwartek w najdłuższej konkurencji kraulowej.

Na dystansie 1500m stylem dowolnym Piechota narzuciła takie tempo, że żadna z rywalek nie była w stanie się za nią utrzymać. Choć w dzisiejszej rywalizacji nie wzięła udziału ani Justyna Burska, ani Milena Karpisz, ambitnie stawić Piechocie czoła próbowała jej klubowa koleżanka Aleksandra Knop. Jednak podopieczna Marcina Młynarczyka już pierwsze sto metrów czwartkowego wyścigu pokonała prawie dwie sekundy szybciej niż wynosił międzyczas jej własnego rekordowego osiągnięcia z Lublina z 2015 roku, gdzie po raz pierwszy w karierze triumfowała na tym dystansie wśród seniorek podczas krajowego czempionatu. Na kolejnych długościach basenu sukcesywnie powiększała już tylko swoją przewagę i ostatecznie do mety dotarła z czwartym rezultatem w tym roku na świecie 16:08.78. Czasem tym wyśrubowała także seniorski rekord kraju o ponad pięć sekund!

To już dziewiąty złoty krążek Pauliny Piechoty wywalczony w seniorskich mistrzostwach Polski, choć zawodniczka ta dzierży jeszcze status juniorki.  W Zatoce Sportu Pabianiczanka reprezentująca łódzki klub UKS 190 pierwszy raz w karierze zdobyła także trzy złote krążki podczas jednego krajowego czempionatu na 400, 800 i 1500m kraulem. Jutro jeszcze przed nią dwa kolejne starty, czy uda się dorzucić coś więcej do dorobku medalowego?

Na drugiej lokacie do mety wyścigu na 1500m stylem dowolnym dopłynęła Knop, która kolejny swój start w tych mistrzostwach Polski okrasiła rekordowym wynikiem wśród 14-latek 16:23.78, a podium dopełniła młodsza z sióstr Piechota – Karolina (16:40.02). Tym samym wszystkie medale na tym dystansie zgarnęły reprezentantki UKS 190 Łódź.