Polska

MP 15latków: Karolczak kontruje!

Joanna Kwatera 2016-07-16 23:36

 

Drugi rekord kraju 15latków padł na pływalni w Lublinie podczas rywalizacji drugiego dnia mistrzostw Polski juniorów 15letnich. Jego autorem został Jan Karolczak, który z pewnością zaliczy sobotnie starty do niezwykle udanych.

Zawodnik G-8 Bielany Warszawa po wczorajszym złotym medalu, zdobytym w konkurencji 50m stylem dowolnym, postanowił potroić dzisiaj dorobek medalowy wykonany z najcenniejszego kruszcu, wygrywając w sobotę dwie kolejne konkurencje. Swój marsz po triumfy Karolczak rozpoczął od znakomitego występu w sprincie stylem grzbietowym. Już poranne eliminacje wskazywały na to, że walka o złoto na tym dystansie rozegra się pomiędzy Karolczakiem, a Marcinem Gorajem (Galicja Kraków), który rano uzyskał najlepszy rezultat. W finale jednak to pływak ze stolicy okazał się najszybszy, a swoje zwycięstwo okrasił nowym rekordem kraju 15latków, który od dziś wynosi 26.79. Zmęczony Krakowianin, który miał tylko 10minut pomiędzy startem w pierwszej konkurencji - 50m stylem motylkowym (gdzie triumfował z wynikiem jedynie o 0,27 sekundy słabszym od rekordu Polski 15latków – 25.45), a następującej zaraz po niej – 50m stylem grzbietowym, nie dał rady przeciwstawić się doskonałemu Karolczakowi i ostatecznie zajął na finiszu drugą lokatę (27.10). Zapewne walka o tytuł najlepszego zawodnika tych mistrzostw pomiędzy Karolczakiem i Gorajem toczyć się będzie do ostatniego występu.

Niecałe pół godziny później Karolczak stawił się na słupku startowym do kolejnej rozegranej dziś konkurencji – 400m stylem dowolnym. Również i w niej pływak z Warszawy nie miał sobie równych, prowadząc od startu do mety, a czas jaki zanotował na finiszu – 4:04.62 (ponad dwie sekundy lepszy od rekordy życiowego), pozwolił mu wyprzedzić Jakuba Mościckiego (Kormoran Olsztyn) o 3 i Emila Krzykałę (Avia Świdnik) o prawie 6 sekund.

Niewiele słabszy rezultat od rekordu kraju 15latków wypływała dziś Aleksandra Juc. Reprezentantka klubu Manta Warszawa-Włochy pokonała jedną długość basenu stylem grzbietowym w czasie 29.68, a wynik ten okazał się zaledwie sześć setnych sekundy słabszy od najlepszego uzyskanego dotychczas wyniku w historii kraju w tej kategorii wiekowej przez Klaudię Naziębło podczas mistrzostw Europy juniorów w Belgradzie w 2008 roku. Juc jako jedyna uczestniczka tego finału złamała barierę trzydziestu sekund i zrobiła to pierwszy raz w życiu poprawiając swoje najlepsze osiągnięcie na tym dystansie o 0,66 sekundy!