Świat

Euromeet 2019: Polskie akcenty w Luksemburgu

Joanna Kwatera 2019-01-25 23:39

Siedmiuset pływaków z dwudziestu siedmiu krajów rozpoczęło dziś rywalizację w 21. edycji mitingu Euromeet w Luxemburgu. Na pływalni D’cogue-Centre National Sportif et Culturel zaprezentowała się także reprezentacja Śląska Wrocław, a z sukcesami piątkowe zmagania zakończyła Aleksandra Węgrzynowska. Wśród młodzików na podium stanął Hubert Gdaniec.

Finalistka mistrzostw Polski w konkurencji 200m stylem motylkowym w swojej koronnej konkurencji z dobrej strony pokazała się już w eliminacjach, gdzie wywalczyła prawo startu w finale B. Popołudniu reprezentantka Polski dotarła do mety druga, notując drugi najlepszy czas w karierze 2:19.84. W tym wyścigu lepsza okazała się jedynie Niemka Mareike Ehring, która wyprzedziła Węgrzynowską o niemal dokładnie dwie sekundy. Polka zakończyła piątkowe zmagania plasując się w sumie na pozycji dwunastej pozycji.  W finale A z identycznym czasem na metę wpadły Laura Stephens, która zaprezentowała znakomity finisz oraz Liliana Szylagyi, deklasując konkurencję wynikiem 2:09.73.

W kategorii młodzików (15-16latków) trzecią lokatę na najdłuższym dystansie kraulowym wywalczył Hubert Gdaniec. Wychowanek klubu ze stolicy, reprezentujący obecnie Plymouth Leander SC 1500m stylem dowolnym pokonał w czasie 17:07.30, poprawiając o ponad czterdzieści pięć sekund swój rekord życiowy. Najszybszy w kategorii open był Sergiy Frolov (15:28.49).

W piątek w Luxemburgu kibice byli świadkami rekordu mitingu, który padł w konkurencji 100m stylem grzbietowym mężczyzn. Ku zdziwieniu wielu jego autorem nie został mistrz Europy Kliment Kolesnikov, a Rumun Robert Glinta, który prowadził od startu do mety tego wyścigu, notując wynik 53.83. Rosjanin stracił do niego trzydzieści dwie setne sekundy. Blisko dokonania podobnej sztuki był w piątek także Federico Burdisso. Włoch stoczył zaciętą walkę o zwycięstwo z Węgrem Bence Biczo na dystansie 200m stylem motylkowym, osiągając wynik 1:56.87, gorszy od rekordu mitingu zaledwie o dwadzieścia dziewięć setnych sekundy.

Jeszcze dwukrotnie dzisiaj na najwyższym stopniu podium na luksemburskiej pływalni stawali Węgrzy, którzy zdominowali konkurencję na 400m stylem zmiennym. Całkiem niezłą formę już na początku roku zaprezentowała Katinka Hosszu, która była dziś tylko klasą dla siebie, a wygraną dał jej czas 4:38.92. Wśród mężczyzn walkę głównie z czasem stoczył David Verraszto, triumfując z wynikiem 4:18.36. W kategorii junior ósmą lokatę odnotował Piotr Ździebło (4:46.64).

W sprincie stylem motylkowym nie było mocnych na mistrzów świata Sarah Sjoestroem, która jako jedyna złamała granicę dwudziestu sześciu sekund (25.72) i Ben’a Proud’a , który nie przepłynął jednej długości pływalni tak szybko jak przed rokiem, bijąc rekord mitingu, ale rezultat 23.52 i tak pozwolił mu cieszyć się ze zwycięstwa w dzisiejszej potyczce.

KOMPLET WYNIKÓW