Świat

Mistrz olimpijski walczy z nowotworem

Szymon Gagatek 2019-01-25 15:44

Złoty medalista igrzysk w Londynie w 2012 roku na dystansie 100 m stylem dowolnym Nathan Adrian poinformował na swoich profilach społecznościowych, że lekarze zdiagnozowali u niego nowotwór. Mimo tego, amerykański pływak optymistycznie patrzy w przyszłość. Planuje szybko wrócić do zdrowia i w przyszłym roku powalczyć o kwalifikację olimpijską do Tokio.

"Ostatnio poszedłem do lekarza, ponieważ coś wydawało mi się być nie w porządku. (...) Po kilku badaniach i wizytach u specjalistów, dowiedziałem się niestety, że mam raka jąder. Na szczęście wykryliśmy go wcześnie i już rozpocząlem leczenie. Prognozy są dobre" - napisał trzydziestolatek w swoim oświadczeniu. Adrian chciał poinformować o swojej chorobie publicznie, by przełamać tabu w dyskusji o męskim zdrowiu. "Zdałem sobie sprawę, że zbyt często mamy zwyczaj unikania tych ważnych tematów, ignorowania potencjalnych sygnałów ostrzegawczych i odwlekania uzyskania pomocy medycznej, której możemy potrzebować" - dodał.

Nathan Adrian to mistrz olimpijski z Londynu na 100 m stylem dowolnym. Na swoim koncie ma jeszcze cztery złote medale igrzysk w konkurencjach sztafetowych, 16-krotnie stawał również na podium mistrzostw świata na długim i krótkim basenie. W tym roku miał reprezentować USA na czempionacie globu w Gwangju (wyłącznie w sztafetach). W grudniu zadeklarował też chęć startu na Igrzyskach Panamerykańskich w Limie. Teraz te występy stanęły oczywiście pod wielkim znakiem zapytania. Amerykanin nie widzi jednak przeszkód w walce o kolejną kwalifikację olimpijską. "Zamierzam wrócić do wody za kilka tygodni, w pełni koncentrując się na przygotowaniach do Tokio" - zapowiedział.