Świat

Budapeszt 2017: Amerykański dzień w Dunaj Arenie

Szymon Gagatek 2017-07-27 20:17

Czwartkowe popołudnie w Dunaj Arenie należało do Amerykanów! Zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych wygrali trzy z pięciu konkurencji finałowych piątego dnia mistrzostw świata. Złote medale zdobywali Chase Kalisz na 200 m stylem zmiennym, Caeleb Dressel na 100 m stylem dowolnym oraz kobieca sztafeta na dystansie 4x200 m stylem dowolnym.

Sesję finałową znakomicie rozpoczął 23-letni Kalisz. Absolwent Uniwersytetu Georgii w rywalizacji zmiennistów całkiem wyraźnie wyprzedził najgroźniejszych rywali. Cztery długości basenu pokonał w 1:55.56 (szybciej w historii pływało tylko sześciu zawodników) i okazał się lepszy o prawie pół sekundy od Kosuke Hagino z Japonii (1:56.01). Trzeci był Chińczyk Wang Shun (1:56.28). Tym samym Kalisz podtrzymał zwycięską passę Amerykanów w tej konkurencji, trwającą już od mistrzostw świata w 2003 roku. Z radością wskoczył na najwyższy stopień podium, należący przecież przez lata do Michaela Phelpsa i Ryana Lochte'ego. W wyścigu medalowym ustanowiony został również rekord świata juniorów. Dokonał tego Qin Haiyang, któremu szóste miejsce dał wynik 1:57.06.

Niedługo później do grona złotych medalistów dołączył Caeleb Dressel. Kolega treningowy Jana Świtkowskiego nie miał sobie równych na dystansie 100 m stylem dowolnym i zdobył pierwszy indywidualny tytuł mistrza świata w swojej karierze. Zanotował rewelacyjny czas 47.17, poprawiając o dziewięć setnych sekundy własny rekord Ameryki sprzed kilku dni. Sukces zawodników z USA w tym wyścigu był podwójny, bowiem na drugiej lokacie finiszował Nathan Adrian (47.87). Po zaciętym finiszu mistrz olimpijski z Londynu wyprzedził Mehdy'ego Metellę z Francji (47.89) i Camerona McEvoy'a z Australii (47.92), który ponownie nie był w stanie sprostać presji i pozostał bez medalu.

W tej samej konkurencji wśród pań rozegrano półfinały, w których także świetnie poradziły sobie Amerykanki. Simone Manuel popłynęła o jedną setną sekundy szybciej niż w wygranym przez siebie finale igrzysk w Rio (52.69) i zajęła drugą pozycję. Trzecia była z kolei jej rodaczka Mallory Comerford (52.85). Obie wyprzedziła tylko rewelacyjna Sarah Sjoestroem (52.44), która wydaje się być w Budapeszcie w tej konkurencji absolutnie nie do zatrzymania.

Zwieńczeniem udanej sesji finałowej był dla pływaków z USA finał sztafet kobiet 4x200 m stylem dowolnym. Wyścig znakomicie rozpoczęły Rosjanki. W walce o złoto liczyły się niemal przez 600 metrów. Ostatecznie jednak  grze pozostały tylko Amerykanki i Chinki. Gdy na ostatniej zmianie Katie Ledecky wskakiwała do wody niemal równo z Li Bingjie, wszystko wydawało się być przesądzone. I rzeczywiście, podopieczna Bruce'a Gemmella dołożyła do swojej kolekcji już trzynaste złoto mistrzostw świata, finiszując z rezultatem 7:43.39, o ponad półtorej sekundy przed reprezentantką Państwa Środka (7:44.96). Na trzeciej pozycji do mety dotarły Australijki (7:48.51)

W pozostałych finałach na podium nie znalazł się już żaden pływak ze Stanów. Na 200 m stylem motylkowym doczekaliśmy się europejskiego podium. Mireia Belmonte (2:05.26) finiszowała przed Franziską Hentke i Katinką Hosszu. Natomiast na 50 m stylem grzbietowym najszybsza okazała się Etiene Medeiros z Brazylii (27.14). Rekordzistka świata na krótkim basenie wyprzedziła o jedną setną sekundy broniącą tytułu Fu Yuanhui z Chin. Na trzecim stopniu podium znalazła się Aliaksandra Herasimenia z Białorusi, która czasem 27.23 wyrównała najlepszy wynik w historii pływania na Starym Kontynencie.

W półfinałach 200 m stylem klasycznym rządzili Rosjanie. Wśród kobiet Julija Jefimowa spokojnie poradziła sobie z rywalkami, notując czas 2:21.49, natomiast w rywalizacji mężczyzn rekord Europy poprawił Anton Czupkow. Młody pływak pokonał cały dystans w 2:07.14 i wymazał z tabel osiągnięcie Daniela Gyurty. Dla Węgra było to tylko dopełnienie zupełnie nieudanego dnia, w którym z walką o medale pożegnał się już na etapie eliminacji. W finale zabraknie także innych gwiazd: broniącego tytułu Marco Kocha z Niemiec oraz mistrza olimpijskiego Dimitrija Balandina z Kazachstanu. Z kolei na 200 m stylem grzbietowym z pierwszego miejsca do ósemki wszedł Xu Jiayu. Mistrz świata z o połowę krótszego dystansu zanotował dziś rezultat 1:54.79.

Portal megatiming.pl składa podziękowania:
- wszystkim, którzy wsparli wyjazd redakcji na mistrzostwa świata przez zakup czepków i koszulek "WSPIERAM MEGATIMING.PL" oraz firmie H2O Shop,
- Paulinie Kujawie, Michałowi Harasimowi oraz Arturowi Żakowi za wsparcie finansowe na platformie PATRONITE, którego celem było sfinansowanie wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie,
- Panu Zbigniewowi Dubielowi za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Portal megatiming.pl składa szczególne podziękowania Pani Katarzynie Stokowskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w pozyskaniu środków finansowych na wyjazd redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Partnerem relacji z mistrzostw świata w Budapeszcie jest Firma H2O Shop.

Starty Polaków w sesji eliminacyjnej - 28.07
9:30 – 50 m stylem dowolnym mężczyzn
   Filip Wypych (seria 12/13, tor 8.)
   Paweł Juraszek (seria 13/13, tor 3.)

9:56 – 50 m stylem motylkowym kobiet
   Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (seria 6/7, tor 7.)

10:10 – 100 m stylem motylkowym mężczyzn
   Jan Świtkowski (seria 6/8, tor 7.)
   Konrad Czerniak (seria 7/8, tor 5.)

10:31 – 200 m stylem grzbietowym kobiet
   Klaudia Naziębło (seria 2/4, tor 1.)

10:47 – 4x200 m stylem dowolnym mężczyzn
   Polska (seria 1/2, tor 1.)

11:06 – 800 m stylem dowolnym kobiet
   Paulina Piechota (seria 2/4, tor 5.)