Świat

Glasgow 2018: Start Dettiego wciąż pod znakiem zapytania

Szymon Gagatek 2018-05-15 13:54

Gabriele Detti wciąż odczuwa skutki kontuzji ramienia, której doznał w ubiegłym roku. Znakomity włoski pływak nie może być pewny wyjazdu na mistrzostwa Europy w Glasgow, a jego sytuacja nie wygląda najlepiej. Nawet jeżeli uda mu się zakwalifikować do kadry Italii, to w Szkocji najprawdopodobniej wystartuje tylko w jednej konkurencji. 

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że sytuacja Dettiego wraca do normy. Razem z Gregorio Paltrinierim wziął udział w pokazie nowych strojów Areny i obaj wkrótce mieli wylecieć na trzytygodniowy obóz wysokogórski do Sierra Nevady. Tam chcieli rozpocząć ciężką pracę przed sierpniowymi zmaganiami. Paltrinieri będzie jednak musiał sobie radzić sam. Jego przyjaciel pozostanie w kraju i przejdzie dodatkowe badania kontuzjowanego ramienia. Jeżeli w ogóle uda mu się wykurować do startu na mistrzostwach Europy, to - jak donosi La Gazetta dello Sport - zapewne będzie musiał ograniczyć swoje starty i zobaczymy go tylko i wyłącznie na 400 m stylem dowolnym. 

Detti nie znalazł się we wstępnej, 31-osobowej reprezentacji Italii, która poleci do Glasgow. Nie zamyka mu to jednak furtki do dołączenia do drużyny narodowej. To dlatego, że włoscy pływacy staną jeszcze przed szansą wypełnienia minimów w trakcie Igrzysk Śródziemnomorskich, Mitingu Siedmiu Wzgórz (Sette Coli) oraz mistrzostw Europy juniorów. Z dodatkowej okazji będzie chciał też skorzystać jeden z najlepszych żabkarzy młodego pokolenia, Nicolo Martinenghi. Dziewiętnastolatek dopiero w czerwcu ma się pojawić na zawodach, a wszystko za sprawą poważnej kontuzji miednicy, gnębiącej go od ubiegłego roku.

Póki co, kluczowymi postaciami reprezentacji są Gregorio Paltrinieri (mający wystąpić w Glasgow na 800 i 1500 m stylem dowolnym), inna pływaczka długodystansowa Simona Quadarella oraz Federica Pellegrini, która indywidualnie zaprezentuje się w sierpniu w dwóch konkurencjach: 100 m stylem dowolnym i 100 m stylem grzbietowym.

Wstępna kadra Włoch na mistrzostwa Europy w Glasgow:
Kobiety (14):
Simona Quadarella, Arianna Castiglioni, Martina Carraro, Carlotta Toni, Alessia Polieri, Silvia Scalia, Ilaria Bianchi, Elena di Liddo, Ilaria Cusinato, Francesca Fangio, Stefania Pirozzi, Federica Pellegrini, Margherita Pangiera, Lucrezia Raco

Mężczyźni (17):
Simone Sabbioni, Domenico Acerenza, Federico Burdisso, Andrea Vergani, Gregorio Platrinieri, Thomas Ceccon, Alessandro Miressi, Fabio Scozzoli, Ivano Vendrame, Lorenzo Zarezzi, Luca Dotto, Matteo Rivolta, Piero Codia, Matteo Restivo, Filippo Megli, Federico Turrini, Luca Pizzini