Świat

Magia czwórki - zapowiedź 1. dnia ME

Szymon Gagatek 2015-12-01 17:39

Czy mistrzostwa Europy w Netanji nasza reprezentacja rozpocznie od mocnego uderzenia? Wiele wskazuje na to, że tak! Już pierwszego dnia na pływalni Instytutu Wingate zaprezentuje się czworo reprezentantów Polski, a wielką szansę na wywalczenie złotego medalu na 200 m stylem grzbietowym będzie miał podopieczny Pawła Słomińskiego, Radosław Kawęcki.

Dla zawodnika AZS AWF Warszawa będzie to doskonała okazja do wywalczenia czwartego z rzędu tytułu mistrzowskiego na swoim koronnym dystansie na krótkiej pływalni. Poprzednio nasz reprezentant dominował w tej konkurencji w rywalizacji w Szczecinie, Chartres i Herning. Jutro cyfra "4" będzie towarzyszyć Kawęckiemu już od rana. Z racji posiadania najlepszego czasu zgłoszenia, popłynie na czwartym torze w czwartej serii eliminacji. Czy znajdzie się ktoś, kto będzie w stanie wytrzymać jego tempo? Wydaje się, że najgroźniejszymi rywalami Polaka mogą być reprezentanci gospodarzy: Yakov Toumarkin i David Gamburg, Niemiec Jan-Philip Glania oraz Węgier Gabor Balog. Warto będzie również zwrócić uwagę na wchodzące pewnym krokiem do seniorskiego pływania młode pokolenie, którego przedstawicielami będą Luke Greenbank z Wielkiej Brytanii, Simone Sabbioni z Włoch, Roman Larin z Rosji czy Robert Glinta z Rumunii.

Debiut na mistrzostwach Europy zaliczy jutro Wojciech Wojdak. Zawodnik Unii Oświęcim, który w trakcie sezonu letniego imponował swoimi występami w Kazaniu, popłynie na dystansie 400 m stylem dowolnym. Już rano czeka go rywalizacja o wejście do finału z bardzo trudnymi przeciwnikami. Obok niego na słupkach startowych staną bowiem czterokrotny złoty medalista czempionatu Starego Kontynentu na tym dystansie, Paul Biedermann z Niemiec oraz świetny długodystansowiec, Pal Joensen z Wysp Owczych. Na występ w tej konkurencji zdecydowali się również między innymi Gabriele Detti z Włoch, Peter Bernek z Węgier, a także Henrik Christiansen z Norwegii, znany Wojdakowi doskonale z czasów juniorskich.

Walkę w Izraelu rozpoczną jutro również Konrad Czerniak i Alicja Tchórz. Puławianin zaprezentuje się na dystansie 100 m stylem motylkowym i bez wątpienia będzie jednym z najpoważniejszych kandydatów do zajęcia któregoś z miejsc na podium. Z kolei kaliszanka już w eliminacjach 100 m stylem grzbietowym dostanie możliwość sprawdzenia się na tle jednej z największych gwiazd światowego pływania w ostatnich latach, Katinki Hosszu.

WYNIKI

TRANSMISJA

Starty Polaków na ME, dzień I:
sesja eliminacyjna (od 8:30)
8:33 - 100 m stylem motylkowym mężczyzn - eliminacje
     Konrad Czerniak
(seria 4/5, tor 5)
9:25 - 400 m stylem dowolnym mężczyzn - eliminacje
     Wojciech Wojdak (seria 3/4, tor 5)
9:42 - 100 m stylem grzbietowym kobiet - eliminacje
     Alicja Tchórz (seria 5/5, tor 3)
9:56 - 200 m stylem grzbietowym mężczyzn - eliminacje
     Radosław Kawęcki (seria 4/4, tor 4)

sesja finałowa (od 16:30)
16:46 - 200 m stylem grzbietowym mężczyzn - FINAŁ
     ew. Radosław Kawęcki
17:02 - 400 m stylem dowolnym mężczyzn - FINAŁ
     ew. Wojciech Wojdak
17:16 - 100 m stylem grzbietowym kobiet - półfinał
     ew. Alicja Tchórz
17:30 - 100 m stylem motylkowym mężczyzn - półfinał
     ew. Konrad Czerniak