Polska

Mistrzostwa Europy nie dla Szczecina

Szymon Gagatek 2015-10-09 23:36

Władze Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN) podczas spotkania w Wiedniu podjęły decyzję w sprawie organizatora mistrzostw Europy na krótkim basenie w 2017 roku. Impreza odbędzie się we wciąż budowanej, ale zapowiadającej się na niezwykle nowoczesną i efektowną, Royal Arenie w stolicy Danii, Kopenhadze.

Biuro LEN zdecydowało się postawić na Duńczyków po świetnie zorganizowanych zawodach w Herning w 2013 roku, które oczarowały Prezydenta Europejskiej Federacji Pływackiej, Paolo Borelliego. Warto wspomnieć, że chęć przygotowania tej imprezy wyrazili również Austriacy i Polacy. O zgłoszeniu obu tych kandydatur informowało w maju Stowarzyszenie Międzynarodowych Federacji Sportowych Letnich Igrzysk Olimpijskich (ASOIF) [link], a o staraniach Szczecina głośno było także podczas krajowego czempionatu w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Miejscem zmagań podczas imprezy w 2017 roku będzie Royal Arena, która ma zostać oddana do użytku w 2016 roku. Obecnie trwają już końcowe prace konstrukcyjne, które na bieżąco można śledzić za pośrednictwem kamery internetowej. Na trybunach hali będzie mogło zasiąść nawet 15 tysięcy kibiców.

Przypomnijmy, że najbliższe mistrzostwa Europy odbędą się już za niespełna dwa miesiące na pływalni Instytutu Wingate w Izraelu i po raz pierwszy w historii będą trwać aż pięć dni (od 2 do 6 grudnia). Pierwotnie zawody miały być rozegrane już pod koniec 2014 roku, ale najpierw przeniesiono je na styczeń, by nie kolidowały z czempionatem globu w Dausze, a ostatecznie wylądowały w pływackim kalendarzu dopiero w ostatnim miesiącu bieżącego roku.

Władze europejskiego pływania wybrały dziś również gospodarzy innych imprez międzynarodowych, w tym organizatorów mistrzostw Europy juniorów w pływaniu w latach 2018-2020. Za niespełna trzy lata najlepsi młodzi zawodnicy Starego Kontynentu spotkają się w stolicy Finlandii, Helsinkach. W 2019 roku zawody odbędą się w Kazaniu - mieście, które w tym roku było gospodarzem seniorskiego czempionatu globu. Z kolei w 2020 roku mistrzostwa po raz szósty w historii zostaną zorganizowane na Wyspach Brytyjskich, tym razem w szkockim Aberdeen. Z kolei czołowi Mastersi Europy w 2018 roku spotkają się w słoweńskim Kranju oraz Bledzie.