Świat

Szansa na dublet - zapowiedź 3. dnia ME

Szymon Gagatek 2015-12-03 21:42

Udało się w Szczecinie, dlaczego miałoby się nie udać w Netanji? Radosław Kawęcki stanie jutro do walki o drugie złoto mistrzostw Europy w Izraelu. Na 100 m stylem grzbietowym będzie faworytem, ale nie aż tak zdecydowanym jak na dwukrotnie dłuższym dystansie. Szans medalowych będzie jednak w piątek zdecydowanie więcej!

Rano jako pierwszy na słupku startowym pojawi się Sebastian Szczepański. Zarówno on, jak i Konrad Czerniak, popłyną w eliminacjach na 50 m stylem dowolnym. Zawodnik Kornera Zielona Góra zrezygnował dziś ze startu w finale na czterokrotnie dłuższym dystansie, oszczędzając siły na jutrzejszą rywalizację, w której na pewno powalczy o ponowne wejście do najlepszej ósemki. Z kolei dla podopiecznego Bartosza Kizierowskiego jutrzejszy start będzie doskonałą okazją do rewanżu za brak awansu do finału 100 m stylem motylkowym. W swojej koronnej konkurencji Czerniak był dziewiąty. Czy w zmaganiach sprinterów zdoła uplasować się wyżej?

Następnie do wody wskoczy nasza dzisiejsza bohaterka, wicemistrzyni Europy na 100 m stylem grzbietowym, Alicja Tchórz. Rano podopieczna Grzegorza Widanki popłynie w eliminacjach na dwukrotnie dłuższym dystansie. Kilkanaście dni temu poprawiła w tej konkurencji rekord kraju, a w środę i czwartek dała nam mnóstwo przesłanek, by przypuszczać, że wynik ten może być jutro jeszcze bardziej wyśrubowany. Co ciekawe, Tchórz w Izraelu już po raz czwarty z rzędu wystartuje na trzecim torze, ponownie mając tuż obok siebie Katinkę Hosszu. Oby obie panie do swojego towarzystwa przywykły już na dobre!

Jako ostatni w sesji porannej zaprezentuje się Marcin Cieślak. Co ciekawe, start na 200 m stylem zmiennym będzie dla niego prawdziwym debiutem na mistrzostwach Europy na krótkim basenie. Trenujący na Florydzie reprezentant Polski przystąpi do rywalizacji z trzecim czasem zgłoszenia i nie bez szans na wywalczenie miejsca na podium. Podczas ubiegłorocznego czempionatu globu w Dausze spośród zawodników ze Starego Kontynentu w tej konkurencji lepszy od niego okazał się jedynie Philip Heintz z Niemiec. Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów w Netanji będzie faworytem i najpoważniejszym kandydatem do złota, ale Cieślak na pewno postara się pokrzyżować jego plany. Dodatkowo powinien pokusić się o odzyskanie rekordu Polski w tej konkurencji, który w tym momencie wynosi 1:53.64 i od ubiegłorocznych mistrzostw kraju w Ostrowcu Świętokrzyskim należy do Jana Świtkowskiego.

Mnóstwo wrażeń gwarantuje nam jutrzejsza sesja finałowa. Już teraz wiemy, że wystartuje w niej dwóch Polaków, którzy będą mieli realne szanse na zajęcie miejsc na podium. Radosław Kawęcki będzie zdecydowanym faworytem do wywalczenia drugiego złota w Netanji. W finale 100 m stylem grzbietowym groźny będzie na pewno posiadacz najlepszego wyniku w historii europejskiego pływania, Stanisław Doniec, ale dzisiejsza dyspozycja podopiecznego Pawła Słomińskiego daje mnóstwo nadziei, że Rosjanin nie będzie w stanie dobrać się do skóry naszemu reprezentantowi. Z kolei Wojciech Wojdak powalczy na dystansie 1500 m stylem dowolnym. Do najlepszej ósemki wszedł zajmując trzecie miejsce w eliminacjach i poprawiając o niemal jedenaście sekund rekord życiowy. W finale rekord Polski Mateusza Sawrymowicza może być zagrożony!

Starty Polaków na ME, dzień III:
sesja eliminacyjna (od 8:30)
8:45 - 50 m stylem dowolnym mężczyzn - eliminacje
     Sebastian Szczepański (seria 5/7, tor 5)
     Konrad Czerniak (seria 7/7, tor 3)
8:56 - 200 m stylem grzbietowym kobiet - eliminacje
     Alicja Tchórz (seria 3/3, tor 3)
9:32 - 200 m stylem zmiennym mężczyzn - eliminacje
     Marcin Cieślak (seria 3/5, tor 4)

sesja finałowa (od 16:30)
16:30 - 50 m stylem dowolnym mężczyzn - półfinał
     ew. Sebastian Szczepański, Konrad Czerniak
16:52 - 200 m stylem grzbietowym kobiet - FINAŁ
     ew. Alicja Tchórz
17:04 - 200 m stylem zmiennym mężczyzn - FINAŁ
     ew. Marcin Cieślak
17:25 - 100 m stylem grzbietowym mężczyzn - FINAŁ
     Radosław Kawęcki
17:52 - 1500 m stylem dowolnym mężczyzn - FINAŁ
     Wojciech Wojdak
18:15 - 50 m stylem dowolnym mężczyzn - FINAŁ
     ew. Sebastian Szczepański, Konrad Czerniak