Grand Prix Polski Poznań

Jarek Blazek 2012-11-25 16:19

Zakończyły się najważniejsze zawody w tym roku, jeżeli chodzi o cyklu Grand Prix Pucharu Polski. Na przepięknej pływalni „Termy Maltańskie” w Poznaniu padło wiele dobrych rezultatów, paru zawodników uporało się tez z minimami na zbliżające się Mistrzostwa Świata na pływalni 25-metrowej w Stambule.

Największą indywidualnością zawodów był świeżo upieczony Mistrz Europy na 200 m stylem grzbietowym – zawodnik KS Korner Zielona Góra, podopieczny Jacka Miciula – Radosław Kawęcki. Mimo, że w czwartek jeszcze walczył we francuskim Chartres, w sobotę zameldował się na słupkach startowych poznańskich zawodów. Pływał świetnie, do każdego startu podchodził z pełnym zaangażowaniem i to na pewno imponowało wielu obserwatorom.

Wyniki, które uzyskał na 200 i 100 m stylem grzbietowym (odpowiednio 1:49,47 s. oraz 0:51,35 s.) to dwa najlepszy wyniki zawodów wg punktacji FINA w konkurencjach męskich, które zapewniły Kawęckiemu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej całych poznańskich zmagań.
Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajął 18-latek ze Szczecina, uczeń tamtejszej Szkoły Mistrzostwa Sportowego – Filip Zaborowski, który dodatkowo dwukrotnie uporał się z minimum seniorskim na Mistrzostwa Świata w Stambule. Za wyniki na 400 dow (3:44,92 s.) oraz 1500 m stylem dowolnym (15:02,28 s.) uzbierał 1672 punkty. Miejsce Trzecie w tej klasyfikacji zajął katowiczanin, uczeń oświęcimskiej SMS – Michał Poprawa, który najlepsze swoje wyniki, dające mu pozycję na podium w klasyfikacji generalnej, uzyskał na 100 i 200 m stylem motylkowym, uzyskując odpowiednio 0:52,08 s. oraz 1:55,15 s.

Wśród Pań po raz kolejny zwyciężyła zawodniczka MKS Trójka Łódź – Aleksandra Urbańczyk, która nie ma w kraju równych sobie rywalek na pływalni 25-cio metrowej. Każdą konkurencję, w której startowała, wygrywała z ogromną przewagą i… minimum uprawniającym do startu w Stambule (poza 100 grzbietowym, jednak na tym dystansie przytrafiła się Oli dyskwalifikacja). Łącznie Urbańczyk w dwóch startach zdobyła w tych zawodach 1732 pkt za starty na 100 m stylem zmiennym (1:00,55 s.) oraz 50 m stylem grzbietowym 0:26,97 s.). Miejsce drugie w tej klasyfikacji zajęła zawodniczka AZS-AWF Katowice – Karolina Szczepaniak, która tą pozycję zapewniła sobie startami na 200 i 400 m stylem zmiennym (2:12,66 s. i 4:40,26 s.), którymi zapewniła sobie także występ w Stambule. Trzecie miejsce zajęła Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław), która dwa najlepsze występy, podobnie jak Szczepaniak, miała na 200 i 400 m stylem zmiennym (2:13,72 s. i 4:40,77 s.).

Zawody stały na bardzo przyzwoitym poziomie. Padło aż 29 wyników powyżej 800 pkt FINA, co na krajowych zawodach z wyjątkiem Mistrzostw Polski zdarza się niezwykle rzadko. Minima na poziomie seniorskim na Mistrzostwa Świata do Stambułu uzyskali: Urbańczyk, Szczepaniak, Tchórz, Anna Dowgiert, Kawęcki, Zaborowski, Marcin Kaczmarski oraz Karol Zaczyński. Minima na poziomie juniorskim wypełniło dodatkowo 5 zawodników: Tomasz Polewka, Agata Magner, Jan Świtkowski, Michał Poprawa oraz Paweł Furtek, jednakże nie wiadomo, czy wszyscy z tych zawodników pojada do Turcji, ponieważ w każdej konkurencji może wystartować maksymalnie dwóch zawodników a chętnych do występu na 1500 m jest aż pięciu po dodaniu do tej grupy Mateusza Sawrymowicza, który ze wszystkich długodystansowców popłynął najszybciej. Do Turcji prawdopodobnie pojedzie także Konrad Czerniak który startuje nadal podczas Mistrzostw Europy w Chartres.

Co do organizacji zawodów…nie było najlepiej. Na zawodach o takim poziomie i tak wysokiej randze nie powinno być dodatkowego stresu, jaki fundowali zawodnikom sędziowie pełniący funkcję kierowników wyścigów. Szczególnie w startach na dystansach 50 metrowych wielu zawodników pojawiało się na niecce basenu zbyt późno, niekiedy nawet nie zdążając na swój start.
Dużo do życzenia pozostawia też funkcja konferansjera zawodów, który notorycznie przekręcał nazwiska zawodników, nie mówiąc już o tym, że wielu z nich otrzymało zupełnie nowe imiona.

Kolejne zawody z cyklu Grand Prix dopiero w roku 2013. Za niespełna miesiąc wszyscy pojawią się w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie w dniach 19-22 grudnia zostaną rozegrane Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców.