Świat

TYR PSS 2019: Murphy postraszył rywali

Joanna Kwatera 2019-01-12 22:56

Trzeci dzień zawodów w Knoxville, zaliczanych do cyklu TYR Pro Swim Series, obfitował w kilka światowej klasy rezultatów oraz ciekawych rozstrzygnięć. Szybkie pływanie zaprezentowali żabkarze na dystansie 200m, najbardziej wartościowym wynikiem dnia popisał się Ryan Murphy, a z dobrej strony po raz kolejny pokazała się Katie Ledecky.

Pięciokrotna mistrzyni olimpijska tym razem nie miała sobie równych na dystansie 400m stylem dowolnym i choć nie udało jej się jeszcze złamać granicy czterech minut, równe tempo pokonywania każdej długości basenu zaowocowało ponad dziewięciuset punktowym wynikiem 4:02.71. Za nią do mety dotarły Hali Flickinger i Melanie Margalis.

Jeszcze więcej punktów za swój występ w konkurencji 100m stylem grzbietowym uzyskał Murphy, który znacznie uciekł w tym wyścigu rywalom, notując jako jedyny z finałowej stawki, czas poniżej pięćdziesięciu czterech sekund – 53.17. Drugi na finiszu zameldował się zwycięzca eliminacji Daniel Carr (54.31). Nie udało się natomiast wskoczyć na podium wczorajszemu triumfatorowi grzbietowego sprintu Michael’owi Andrew, który ukończył rywalizację na pozycji czwartej. Wśród kobiet natomiast trzy pływaczki zdołały piątkowego wieczoru przepłynąć dystans 100m stylem grzbietowym poniżej minuty, a najszybciej na mecie zameldowała się 16-letnia rekordzistka świata juniorów Regan Smith (59.37).

Kolejnym 16-latkiem, który stanął wczoraj na pływalni Allan Jones Intercollegiate Aquatic Center na najwyższym stopniu podium był triumfator 200m stylem motylkowym Gianluca Urlando. Brązowy medalista mistrzostw Stanów Zjednoczonych sprzed roku okazał się lepszy od Chase’a Kalisza, choć obu na mecie dzieliła różnica zaledwie ośmiu setnych sekundy (1:57.04 – 1:57.12). Niezłym rezultatem popisała się w rywalizacji pań w tej konkurencji Hali Flickinger, osiągając bezapelacyjne zwycięstwo z rezultatem 2:07.21.

Na żabkarskie wyżyny wspięła się w Knoxville wczoraj Anne Lazor. Amerykanka poprawiła na dystansie 200m stylem klasycznym swój rekord życiowy niemal o sekundę, uzyskując czas 2:23.51 i zameldowała się na mecie prawie dokładnie trzy sekundy przed mistrzynią Stanów Zjednoczonych Micah Sumrall. Wynik taki, uzyskany w zeszłym roku, mieścił by się w piętnastce najlepszych rezultatów sezonu na świecie. Ponad dziewięćset punktowe występy zanotowali także w rywalizacji mężczyzn Josh Prenot i Nic Fink. Wicemistrz olimpijski z Rio w znakomitym tempie pokonał szczególnie drugą część dystansu, finiszując z czasem 2:09.96. Nieco ponad pół sekundy za nim na metę dotarł Fink (2:10.57), który swoje prowadzenie stracił już po pierwszej długości basenu.

Na dystansach sprinterskich wśród kraulistów najlepiej zaprezentował się Andrew, choć by zwyciężyć tym razem wystarczył mu wynik 22.11. Drugą lokatę zajął także w konkurencji 50m stylem motylkowym, gdzie wyprzedził go zaledwie o cztery setne sekundy reprezentant Gwatemali Luis Martinez (23.60 – 23.64). Wśród kobiet niespodziewanie triumfowała Penny Oleksiak (26.00), przed brązową medalistką mistrzostw świata z Budapesztu Faridą Osman i Kelsi Dahlią. W zmaganiach sprinterek w stylu dowolnym walka między Margo Geer a Simone Manuel była niezwykle wyrównana, a ostatecznie trzy setne sekundy szybciej na mecie pojawiła się druga z nich.

KOMPLET WYNIKÓW