Polska

Paweł Korzeniowski kończy karierę!

Szymon Gagatek 2017-02-16 14:53

Jeden z najlepszych pływaków w historii naszego kraju, Paweł Korzeniowski, postanowił oficjalnie zakończyć karierę. Oświęcimianin pełniący obecnie funkcję trenera Legii Warszawa nie rozstaje się jednak z uprawianiem sportu. Już w sierpniu spróbuje swoich sił w rywalizacji triathlonistów. I być może wśród specjalistów tej dyscypliny będziemy mogli oglądać go częściej.

Trzydziestojednoletni Korzeniowski rozpoczął przygodę z pływaniem w Unii Oświęcim, skąd w 2005 roku przeniósł się do stolicy. Od tamtej pory reprezentował barwy AZS AWF Warszawa. Spod opieki Piotra Woźnickiego trafił wówczas do Pawła Słomińskiego, a następnie był podopiecznym Roberta Białeckiego. W 2016 roku został zawodnikiem Legii Warszawa, obejmując jednocześnie posadę szkoleniowca w stołecznym klubie. Na przestrzeni kilkunastu lat niezwykle bogatej kariery czterokrotnie wystartował na igrzyskach olimpijskich, najbliżej podium będąc w Atenach (4. miejsce na 200 m stylem motylkowym).

Już rok później osiągnął największy sukces w swojej karierze, zostając mistrzem świata na 200 m stylem motylkowym podczas czempionatu w Montrealu. Dwukrotnie kończył zmagania w tej imprezie na drugim miejscu (w 2009 roku w Rzymie i w 2013 roku w Barcelonie). Na swoim koncie ma również dwa brązowe medale mistrzostw globu na krótkim basenie. Do tego należy dodać także sześć tytułów zdobytych na Starym Kontynencie i trzy zwycięstwa na Uniwersjadzie. Nie wspominając już nawet o niezliczonych rekordach Polski i medalach zdobytych na krajowym podwórku.

O swojej decyzji Korzeniowski poinformował na własnym fanpage'u na Facebooku. Jednocześnie oznajmił, że teraz spróbuje swoich sił w... triathlonie. Już 5 sierpnia po raz pierwszy zaprezentuje się w tej dyscyplinie sportu na zawodach IRONMAN 70.3 Gdynia, gdzie zmierzy się między innymi z kolejnym debiutantem, czterokrotnym mistrzem olimpijskim w chodzie Robertem Korzeniowskim. W międzyczasie (7 maja) naszego mistrza będzie można zobaczyć na trasie biegowej w Poznaniu, gdzie wystartuje dla Wings for Life World Run.