Świat

Wielka Brytania: Kolejne żabkarskie odkrycie

Szymon Gagatek 2017-04-19 22:01

Drugi dzień mistrzostw Wielkiej Brytanii w Sheffield przyniósł olbrzymią niespodziankę w rywalizacji kobiet na dystansie 200 m stylem klasycznym. Złoty medal wywalczyła bliżej nieznana fanom pływania na całym świecie Jocelyn Ulyett, która w trakcie kilku godzin wyśrubowała swoją życiówkę o ponad pięć sekund, dzięki czemu poprawiła również rekord kraju!

W ubiegłym roku w tej samej konkurencji sensacyjny triumf odniosła Chloe Tutton. Zaowocowało to dla niej miejscem w kadrze na igrzyska olimpijskie. W Rio de Janeiro Angielka otarła się o podium, a w grudniu potwierdziła, że weszła do światowej czołówki, zdobywając brąz na czempionacie globu na krótkim basenie. Tym razem bohaterka mistrzostw sprzed dwunastu miesięcy w wyścigu finałowym nie wytrzymała narzuconego przez siebie tempa i zapewne nie zobaczymy jej w Budapeszcie. Zmagania zakończyła jako trzecia, z wynikiem 2:24.28. W rolę "czarnego konia" wcieliła się Jocelyn Ulyett. Dwudziestodwulatka wyśrubowała najlepszy czas w historii brytyjskiego pływania, dopływając do mety w 2:22.08. Druga była Molly Renshaw (2:23.04).

Nie dość, że Ulyett wskoczyła na drugą lokatę w światowym rankingu, to była również jedyną zawodniczką, której w środę udało się wypełnić minimum na lipcowe mistrzostwa w stolicy Węgier. Spośród pozostałych pływaków z Wysp najbliżej tego osiągnięcia w sesji finałowej była Georgia Davies. Na dystansie 100 m stylem grzbietowym tylko jej udało się złamać barierę jednej minuty. Zanotowała rezultat 59.34

Jednym z najważniejszych wydarzeń dnia był jednak kolejny niesamowity występ Adama Peaty'ego. Anglik tym razem popisał się swoimi umiejętnościami na sprinterskim dystansie stylem klasycznym. Jedną długość basenu przepłynął w 26.48. To drugi wynik w historii tej konkurencji, gorszy od rekordu świata o zaledwie sześć setnych sekundy!

KOMPLET WYNIKÓW
TRANSMISJA

Złoci medaliści mistrzostw Wielkiej Brytanii, dzień II:
50 m stylem motylkowym kobiet: Charlotte Atkinson   26.81
50 m stylem klasycznym mężczyzn: Adam Peaty   26.48
800 m stylem dowolnym kobiet: Jazmin Carlin   8:30.56
200 m stylem motylkowym mężczyzn: James Guy   1:55.91
100 m stylem grzbietowym kobiet: Georgia Davies   59.34
100 m stylem grzbietowym mężczyzn: Chris Walker-Hebborn   54.24
200 m stylem klasycznym kobiet: Jocelyn Ulyett   2:22.08 [rekord Wielkiej Brytanii] 

Brytyjczycy z minimami na mistrzostwa świata:
Jocelyn Ulyett (200 m stylem klasycznym)
Adam Peaty (100 m stylem klasycznym)