Świat

Mistrzostwa świata niepełnosprawnych – Dwa medale na koniec!

Marcin Ryszka 2015-07-19 22:48

Ostatniego dnia mistrzostw świata w pływaniu osób niepełnosprawnych w popołudniowych finałach mogliśmy podziwiać troje naszych reprezentantów. Pływacy znad Wisły nie zawiedli naszych oczekiwań i mogliśmy oglądać aż dwie ceremonie dekoracji z ich udziałem.

Zmagania Biało-czerwonych w popołudniowych finałach rozpoczęła Oliwia Jabłońska. Młoda Polka miała już na swoim koncie medal w swojej koronnej konkurencji, 100m stylem motylkowym. Podopieczna trenera Wojciecha Seidla zapowiadała, że na 400m stylem dowolnym będzie chciała odegrać również jedną z głównych ról na igrzyskach w Rio. Jak na razie jest na najlepszej drodze do tego, by tak się rzeczywiście stało. Dzisiejszy wyścig ukończyła na trzeciej lokacie, z czasem 4:39.62. Ten rezultat jest również jej nowym rekordem życiowym.

Joanna Mendak na swoją koronną konkurencję, 100m stylem motylkowym, musiała czekać aż do ostatniego dnia mistrzostw. W popołudniowym finale wystartowała na trzecim torze i również ukończyła wyścig  na trzecim miejscu, ustanawiając nowy rekord Europy (1:05.69). Podopieczna trenera Deca w tej konkurencji zdobywała 3 razy złoty medal igrzysk Paraolimpijskich. Znając bojową naturę tej zawodniczki, nie pogodzi się ona tak łatwo z trzecim miejscem i w Rio będzie walczyła o czwarte złoto.

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się Jacek Czech na 50m stylem grzbietowym (grupa S2). Polak uzyskał dobry czas (1:01.32), jednak finał stał na bardzo wysokim poziomie i jego czas dał mu szóstą lokatę. 

Polacy zakończyli mistrzostwa z sześcioma medalami. Jest to wynik o wiele lepszy niż ten, który został uzyskany przez naszych reprezentantów na czempionacie globu sprzed dwóch lat. Za rok czekaja nas igrzyska w Rio i taki występ na pewno cieszy. Widać, że polskie pływanie niepełnosprawnych w naszym kraju, pod sterami trenera Wojciecha Seidla, wraca po kilku latach kryzysu na dobre tory. Gratulujemy występu naszym reprezentantom i już od dzisiaj rozpoczynamy odliczanie do rozpoczęcia rywalizacji na igrzyskach w Rio!