Polska

Najlepsi juniorzy GP w Poznaniu [ZESTAWIENIE]

Szymon Gagatek 2015-11-22 16:08

Poznańska odsłona Grand Prix Pucharu Polski w pływaniu już za nami. W Termach Maltańskich przez dwa dni toczyła się walka nie tylko o minima na mistrzostwa Europy na krótkim basenie. Najlepsi młodzi zawodnicy rywalizowali ze sobą o wyjazd na Zawody Krajów Europy Środkowej, które odbędą się w połowie grudnia na Węgrzech. Sprawdziliśmy kto spisał się najlepiej.

Polski Związek Pływacki wyśle do Hódmezővásárhely dwadzieścia osób: dziesięć juniorek urodzonych w latach 2001 i 2002 oraz dziesięciu juniorów z roczników 1999 i 2000. Według zasad kwalifikacji ustalonych przez PZP, podstawą do otrzymania powołania było zwycięstwo w wewnętrznej rywalizacji na Grand Prix w Poznaniu w konkurencjach olimpijskich. Przekonajmy się zatem, kto w stolicy województwa wielkopolskiego radził sobie na tyle dobrze, by bez kalkulowania załapać się do drużyny narodowej.

ZASADY KWALIFIKACJI NA ZAWODY KRAJÓW EUROPY ŚRODKOWEJ

Wśród dziewcząt na olimpijskich dystansach triumfowało siedem zawodniczek: Lidia Halicka, Aleksandra Juc, Dominika Kossakowska, Barbara Mazurkiewicz, Kinga Paradowska, Agnieszka Rutkowska i Julia Zaborowicz. Wyjątkowo skuteczna była Kossakowska, która wśród kraulistek uzyskiwała najlepsze czasy na 50, 100, 200 i 400 m stylem dowolnym. Juc zdominowała rywalizację w stylu grzbietowym, natomiast Rutkowska w stylu klasycznym. Wynik żabkarki Skalara Słupsk z wyścigów na 200 metrów dał jej nawet pozycję w samej czołówce klasyfikacji ogólnej tej konkurencji (trzecie miejsce) i był najbardziej wartościowym rezultatem całych zawodów w roczniku 2001.

Z kolei w zmaganiach chłopców najlepiej radził sobie Kacper Stokowski, który był bezkonkurencyjny na 200 m stylem dowolnym, 100 m stylem grzbietowym i 100 m stylem motylkowym. W konkurencjach olimpijskich wygrywali również Karol Ostrowski, Antoni Kałużyński, Karol Młynarczyk, Rafał Kusto, Kacper Stępniak i Marcel Wągrowski. Jedynym zawodnikiem urodzonym w 2000 roku jest w tym gronie Młynarczyk, który skorzystał na tym, że na 200 m stylem grzbietowym główny faworyt całej rywalizacji, Stokowski, postanowił zaatakować (skutecznie) rekord Polski 16-latków na o połowę krótszym dystansie.

Rywalizacja w węgierskim Hódmezővásárhely, gdzie w lipcu przyszłego roku odbędą się również mistrzostwa Europy juniorów, została zaplanowana w dniach 11-13 grudnia. Oprócz gospodarzy i reprezentacji Biało-czerwonych na pływalni pojawią się również tradycyjnie Czesi i Słowacy.