Polska

VI OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA SZKOLENIOWA TRENERÓW PŁYWANIA- DZIEŃ III

Joanna Kwatera 2015-09-26 23:09

Trzeci dzień VI Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania stał pod znakiem psychologicznych i fizjologicznych aspektów treningu pływackiego.

Jako pierwsza swój wykład wygłosiła dziś dr. hab. Małgorzata Siekańska z krakowskiej AWF. Przedstawiła ona aspekty psychologiczne pracy z dziećmi w najwcześniejszej fazie kontaktu dziecka ze sportem (w wieku 9-13 lat). Omówiła jak wygląda etap eksploracji oraz wpływ tej fazy na rozwój długoterminowej kariery zawodnika, a także jak powinny kształtować się relacje zawodnik-rodzic-trener w początkowych stadiach „przygody” dziecka ze sportem. Zostały zaprezentowane również najważniejsze czynniki , które mają wpływ na zachowanie oraz kształtowanie postaw i podejścia do sportu dzieci w okresie późnego dziecińska, a także momentów decydujących o dalszym rozwoju lub zakończeniu kariery sportowej. Prelegentka zaznaczyła też różnice pomiędzy dążeniem do doskonałości a zgubnym perfekcjonizmem oraz aspekty wywierania presji na zawodniku i wpływ tych elementów na postawę młodego sportowca.

Zaraz po niej mikrofon przejął znany psycholog sportu, profesor krakowskiej AWF – Jan Blecharz. Jego temat dotyczył zjawiska kobiet w sporcie wyczynowym. Profesor zaprezentował historię kobiet w sporcie oraz przedstawił czynniki różnicujące sport kobiecy od sportu męskiego. Przedstawił on też odmienne podejście kobiet do treningu, do interpretowania sukcesów i porażek oraz ich przeżywania przez kobiety, a na koniec przeprowadził krótkie warsztaty z udziałem uczestników konferencji, dotyczące zróżnicowanego podejścia trenerów oraz społeczeństwa do kobiet i mężczyzn w sporcie.

Po przerwie obiadowej głos należał już tylko do gościa specjalnego tegorocznej konferencji –doktoranta w dziedzinie fizjologii i biomechaniki na uniwersytecie w Kolonii, wybitnego doradcy wielu czołowych belgijskich i holenderskich pływaków i triathlonistów  (np. Peter’a van den Hoogenband’a czy Inge de Bruijn), wykorzystującego unikalną metodę badania mleczanu przy ocenianiu uwarunkowań sportowców - profesora Jana Olbrechta. Profesor przedstawił w dniu dzisiejszym dwa wykłady, a pierwszy z nich dotyczył fizjologicznych aspektów treningu pływackiego u dzieci w przedziale wiekowym 10-14 lat. Zwracał on uwagę na to jak planować trening, jakie elementy powinny być szczególnie często trenowane w tej grupie wiekowej, podkreślił też wagę i kluczowość treningu tlenowego u zawodników pomiędzy 10-14 rokiem życia. Zaznaczył, że w tym czasie trening powinien być bardzo różnorodny oraz zawierać elementy zabawy, a także rozróżnił obciążenia treningowe i cele startowe, jakie powinny być stawiane zawodnikowi w tej fazie rozwoju, a jakie zawodnikowi na poziomie seniorskim. Kolejny wykład, który kończył dzisiejszy dzień na konferencji dotyczył zastosowania krzywej mleczanowej w praktyce treningowej. Profesor przedstawił zależność pojemności tlenowej i beztlenowej oraz wpływ ich poziomu na osiągnięcie wyniku sportowego przez zawodników, a także omówił pojęcia dotyczące pojemności i mocy w treningu sportowym.

GALERIA ZDJĘĆ