Polska

Szczecin 2016: Wilczy apetyt

Szymon Gagatek 2016-05-28 22:09

Katarzyna Wilk na zakończenie drugiego dnia mistrzostw kraju oczarowała swoją formą wszystkich kibiców zgromadzonych we Floating Arenie w Szczecinie! Krakowianka na pierwszej zmianie sztafety AZS AWF Katowice na dystansie 4x100 m stylem dowolnym znacznie wyśrubowała własny rekord Polski, płynąc w tempie lepszym równiez od minimum na Igrzyska!

Wilk otworzyła wyścig w niesamowitym tempie. Dwie długości basenu pokonała w 54.38 s, a więc o prawie pół sekundy szybciej od dotychczasowego najlepszego czasu w historii polskiego pływania. Poprzedni rekord, wynoszący 54.86 s, również należał do zawodniczki trenującej na co dzień w Los Angeles i także został ustanowiony na pierwszej zmianie sztafetowej (podczas mistrzostw świata w Kazaniu). Co więcej, sobotni wynik jest lepszy od minimum olimpijskiego i daje jego autorce niemal pewność indywidualnego startu w tej konkurencji w sierpniu w Rio de Janeiro!

Zawodniczek AZS AWF Katowice zabrakło jednak na podium. Medale z najcenniejszego kruszcu trafiły bowiem do Juvenii Wrocław. Czas 3:49.92 uzyskały najbardziej utytułowane pływaczki tego klubu, a więc Dominika Sztandera, Klaudia Naziębło, Paula Żukowska i Alicja Tchórz. Taki rezultat pozwolił im wyprzedzić o niemal sekundę Śląsk Wrocław ze świetnie finiszującą Anną Dowgiert (55.18 s na ostatniej zmianie). Brązowe krążki trafiły natomiast do zawodniczek AZS AGH Kraków.

Podium 4x100 m stylem dowolnym kobiet:
1. Juvenia Wrocław (Dominika Sztandera, Klaudia Naziębło, Paula Żukowska, Alicja Tchórz)   3:49.92
2. Śląsk Wrocław (Patrycja Rzońca, Nikola Petryka, Zuzanna Duda, Anna Dowgiert)   3:50.75
3. AZS AGH Kraków (Anna Kawecka, Luigia Sirignano, Anna Kozłowska, Kamila Kunka)   3:51.35

Rekordem Polski zakończyły się natomiast zmagania mężczyzn. Drużyna gwiazd AZS AWF Katowice uzyskała czas 3:19.77, zostając pierwszą sztafetą klubową w historii naszego kraju, która zdołała złamać barierę trzech minut i dwudziestu sekund. Wyścig w zespole ze Śląska otworzyli mistrzowie Europy juniorów z 2013 roku - Maciej Falaciński i Rafał Bugdol, po nich do wody wskoczył Michał Poprawa, a zmagania zakończył efektownym finiszem Konrad Czerniak. Podopiecznemu Bartosza Kizierowskiego w odnotowaniu świetnego wyniku (48.23 s) nie przeszkodziły nawet drobne problemy ze zdrowiem.

Niewiele wolniej od dotychczasowego rekordowego osiągnięcia popłynęli zawodnicy AZS AWF Warszawa: Paweł Korzeniowski (49.50 s na pierwszym odcinku), Maciej Certa, Konrad Stępień i Radosław Kawęcki. Cała czwórka uzyskała łączny rezultat 3:21.07. Podium uzupełnili reprezentanci MKP Szczecin. Warto też odnotować kolejny znakomity występ młodych pływaków z klubu G-8 Bielany Warszawa. Karol Młynarczyk, Kacper Stokowski, Rafał Słowik i Tomarz Dobrzyński pokonali cały dystans w 3:27.26, dzięki czemu zostali nowymi rekordzistami Polski wśród 17- i 18-latków!

Podium 4x100 m stylem dowolnym mężczyzn:
1. AZS AWF Katowice (Maciej Falaciński, Rafał Bugdol, Michał Poprawa, Konrad Czerniak)   3:19.77 [rekord Polski]
2. AZS AWF Warszawa (Paweł Korzeniowski, Maciej Certa, Konrad Stępień, Radosław Kawęcki)   3:21.07
3. MKP Szczecin (Paweł Sendyk, Michał Domagała, Dawid Zieliński, Karol Ostrowski)   3:22.11