Świat

Cunha i Wellbrock złoci w Dausze. Partrinieri zadomowił się w czołówce

Szymon Gagatek 2019-02-16 19:28

W Dausze zainaugurowano tegoroczny cykl zawodów FINA Marathon Swim World Series. Pierwsze triumfy na dystansie 10 km zanotowali Ana Marcela Cunha z Brazylii oraz Florian Wellbrock z Niemiec. Uwagę zwrócił kolejny dobry występ Gregorio Paltrienieriego. Włoch uplasował się tuż za podium i pokazał, że błyskawicznie zadomowił się w światowej czołówce na wodach otwartych. 

Paltrinieri po igrzyskach w Rio de Janeiro, gdzie triumfował na 1500 m stylem dowolnym, szukał nowego wyzwania. Postanowił połączyć starty w koronnej konkurencji z pływaniem na wodach otwartych. Rzucił sobie wyzwanie wywalczenia w Tokio złotych krążków zarówno na 1500 metrów, jak i na 10 kilometrów. Plan zaczął realizować w 2017 roku, zdobywając złoto Uniwersjady. Kilka miesięcy temu wywalczył miejsca na podium cyklu FINA Marathon Swim World Series w Chun'An i Abu Zabi. Tegoroczny sezon też rozpoczął na wysokim poziomie. W Dausze zajął 4. pozycję, przegrywając medal dopiero w końcówce wyścigu.

Długo trzymał się w ścisłej czołówce, walcząc z Florianem Wellbrockiem i Kristofem Rasovszky'm. Ostatecznie przegrał z bardziej doświadczonymi rywalami, a na finiszu wyprzedził go jeszcze mistrz świata z 2015 roku, Amerykanin Jordan Wilimovsky. Walkę o zwycięstwo stoczyli ze sobą Niemiec i Węgier. Lepszy okazał się reprezentant naszych zachodnich sąsiadów, który po wyścigu przyznał, że jeszcze nigdy nie miał okazji rywalizować na wodach otwartych przy tak wielu falach jak w Dausze.

Wśrod kobiet rywalizację wygrała Ana Marcela Cuhna. Znakomita Brazylijka pokonała Kareenę Lee z Australii oraz Rachelę Bruni z Włoch.

Wyniki FINA Marathon Swim Series w Dausze:

Kobiety:
1. Ana Marcela Cunha (BRA) 2h03m51s5; 
2. Kareena Lee (AUS) 2h03m52s0; 
3. Rachele Bruni (ITA) 2h03m53s0

Mężczyźni:
1. Florian Wellbrock (GER) 1h52m21s6;
2. Kristof Rasovsky (HUN) 1h52m22s8;
3. Jordan Wilimovsky (USA) 1h52m24s4