Ellen Gandy zmienia obywatelstwo

Szymon Gagatek 2012-12-03 20:00

Wicemistrzyni Świata na 200 m stylem motylkowym z 2011 roku, z Szanghaju - Brytyjka Ellen Gandy - postanowiła, że zmieni reprezentacyjne barwy i będzie pływać dla Australii! Teraz, zgodnie z przepisami, czeka ją roczny rozbrat ze startami w zawodach międzynarodowych. Oznacza to, że Gandy nie zobaczymy podczas przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Barcelonie.

Zaledwie 21-letnia Ellen już od pięciu lat mieszka na Antypodach. Wyprowadziła się tam, kiedy w 2007 roku jej ojciec objął stanowisko zastępcy dyrektora lotniska w Melbourne. W tym czasie wystartowała w barwach Wielkiej Brytanii chociażby na dwóch Igrzyskach Olimpijskich. W 2008 roku zajęła w Pekinie 15. miejsce na 200 m stylem motylkowym, cztery lata później na pływalni Aquatics Centre w Londynie - oddalonej o zaledwie 20 kilometrów od miejsca jej urodzenia - wystartowała na 100 i 200 m stylem motylkowym. Lepiej poszło jej niespodziewanie na krótszym dystansie, gdzie dotarła do finału i zajęła 8. pozycję. Całkowicie zawiodła w swojej koronnej konkurencji - w kwalifikacjach znalazła się tuż za Otylią Jędrzejczak - na najgorszym możliwym, 17. miejscu i nie awansowała do półfinałów.

Z naszą zawodniczką wiąże ją jeszcze jedna historia. W marcu 2009 roku, na mistrzostwach kraju, odebrała jej Rekord Europy, uzyskując czas 2:04.83. Jej największym sukcesem w dotychczasowej karierze jest wicemistrzostwo Świata, wywalczone w 2011 roku na 200 m stylem motylkowym. W wyścigu finałowym przegrała zaledwie o cztery setne sekundy z Chinką, Jiao Liuyang.

Słaby występ na Igrzyskach w Londynie zaważył na tym, że Gandy podjęła decyzję dotyczącą starania się o australijskie obywatelstwo. Ostatecznie przekonał ją do tego jej trener - Rohan Taylor. I pomyśleć, że jeszcze przed Igrzyskami sama zawodniczka mówiła o powrocie do ojczystego kraju i rozpoczęciu studiów w Londynie... Tymczasem wszystko wskazuje na to, że pierwszą ważną imprezą, na której Gandy wystartuje, mogą być Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej, które w 2014 roku - cóż za paradoks - odbędą się w... Wielkiej Brytanii, a konkretnie w Glasgow.

news.omegatiming.pl/igrzyska24.pl