Mistrzostwa Polski Masters w Katowicach

Jarek Blazek 2012-11-27 12:03

Ponad 450-ciu zawodników z prawie wystartowało w Zimowych Mistrzostwach Polski Masters zorganizowanych przez UKS Wodnik 29 Katowice, które odbyły się w ubiegły weekend na pływalni katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego. Zawody odbyły się w obsadzie międzynarodowej, z udziałem ekip z Czech, Ukrainy oraz Słowacji.

Na zawodach mastersów zawsze panuje świetna atmosfera, która sprzyja uzyskiwaniu dobrych rezultatów. Tak też było tym razem a podczas trzydniowych zmagań  padło 10 indywidualnych rekordów Polski.  Autorami rekordowych osiągnięć byli: Stanisław Krokoszyński z TS Wisła Kraków (rekord w kategorii L na dystansie 400 m stylem zmiennym), Judyta Sołtyk z AZS Almamer (800 m stylem dowolnym w kat. C), Michał Skrok z Motyl Senior MOSiR Stalowa Wola (200 m stylem klasycznym w kat. C), Nina Burghardt z Pływalni Oceanik w Ostrzeszowie (50 m stylem grzbietowym kat. A), Urszula Mróż z Ozorkowa (50 m stylem grzbietowym w kat. F),Kazimierz Mrówczyński z Ozorkowa (50, 100 i 200 m stylem dowolnym w kategorii N), Tadeusz Witkowski z T.P. Masters Opole (100 i 200 m stylem grzbietowym w kat. K).

Trzy rekordy Polski odnotowano w wyścigach sztafetowych, a to za sprawą zespołów Warsaw Masters Team w kategorii B w wyścigu na 4 x 50 m stylem zmiennym (Marcin Kaczmarek, Stanisław Kozak, Maciej Szymański i Karol Dzięcioł), Zgiersko - Łęczyckiego WOPR z Ozorkowa w tym samym wyścigu w kategorii F (Mrówczyński, Krzysztof Wojciechowski, Roman Wilczel, Zbigniew Maciejczyk) oraz zespołu UKS Wodnik 29 Katowice w sztafecie 4 x 50 m stylem dowolnym w kategorii B (Michał Spławiński, Bartłomiej Kułaga, Marek Mróz i Marcin Szczypiński).

W gronie mastersów można zawsze spotkać ciekawe i znane osobistości. W Katowicach startowali sędziowie pływania wielokrotnie pełniący funkcję sędziego głównego w imprezach centralnych – m.in.  Mirosława Legutko czy Joanna Puchalska (na szczęście nie było plamy ze strony Pań – obyło się bez dyskwalifikacji  J), olimpijczycy (Łukasz Drzewiński, Marcin Kaczmarek) czy chociażby byli zawodnicy, którzy jeszcze parę sezonów temu byli medalistami Mistrzostw Polski w pływaniu (m.in. Michał Spławiński, Joanna Gołębiowska, Magdalena Bolewska, Agnieszka Bystrzycka).

Drużynowo, najlepszy okazał się zespół Warsaw Masters Team, który zdobył łącznie 89 medali (47 złotych – 24 srebrne – 18 brązowych). Na miejscu drugim uplasowa się zespół Weterana Zabrze, który „zgarnął” 73 medale (47-20-6), a trzecia lokata przypadła zespołowi Masters Korona Kraków z 85 medalami na koncie (36-23-26).

Kolejne zmagania mastersów w Mistrzostwach Polski będziemy mogli obserwować na przełomie maja i czerwca. Niestety na razie nie posiadamy jeszcze informacji kiedy i gdzie odbędą się takie zawody. Zapraszamy do wzięcia udziału już teraz – warto sobie przypomnieć wspaniałe lata, kiedy trenowało się wyczynowo i spędzić trochę czasu „wśród swoich” w sympatycznej atmosferze.