Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 2.11

Szymon Gagatek 2017-11-02 17:57

Liczna reprezentacja Trójkolorowych na mistrzostwa Europy w Kopenhadze; medalistka mistrzostw świata zawieszona za stosowanie niedozwolonych środków; Gabriele Detti nie wystartuje w Pucharze Świata z powodu kontuzji; Prezydent Europejskiej Federacji Pływackiej z wizytą w Azerbejdżanie - oto dzisiejszy Pływacki Przegląd Wydarzeń!

Reprezentacja Francji na mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie, które odbędą się w Kopenhadze w dniach 13-17 grudnia, będzie się składać z aż 26 zawodników. Do znajdującej się w kryzysie kadry Trójkolorowych powołanych zostało 12 kobiet (na czele z Charlotte Bonnet, Anną Santamans i Melanie Henique) oraz 14 mężczyzn, wśród których znaleźli się między innymi Jeremy Stravius, a także brązowy medalista tegorocznego czempionatu globu w Budapeszcie na dystansie 100 m stylem dowolnym Mehdy Metella. Pięciodniowe zawody w stolicy Danii będą również pierwszym sprawdzianem dla nowych postaci we francuskim związku: dyrektora technicznego Juliena Issoulie oraz dyrektora sportowego Richarda Martineza.

====================

Badanie próbki A pobranej w trakcie wrześniowych Igrzysk Chińskich wykazało obecność hydrochlorotiazydu w organizmie 17-letniej Liu Zixuan - poinformowała Chińska Agencja Antydopingowa (CHINADA). Młodej pływaczce z Państwa Środka, która kilka miesięcy temu została wraz z koleżankami z reprezentacji wicemistrzynią świata w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym, anulowano już wszystkie rezultaty odnotowane w Tiencinie. Medalu z Budapesztu oczywiście nie straci, ponieważ próbkę pobrano 4 września. Liu wystosowała już rządanie sprawdzenia próbki B. Hydrochlorotiazyd jest substancją maskującą, służącą ukrywaniu występowania w organizmie środków dopingujących.

====================

Ośmiokrotny medalista tegorocznego Pucharu Świata Gabriele Detti nie pojawi się na starcie kończących cykl zawodów w Pekinie, Tokio i Singapurze. Decyzja o rezygnacji z wylotu do Azji zapadła po przeprowadzeniu badania USG stawu barkowego, które potwierdziło stan zapalny u włoskiego pływaka. Co prawda Detti nie miał zbyt długiej przerwy w treningu, ale jego ramię ma w najbliższym czasie nie być zbyt obciążane, by ból całkowicie ustąpił. Priorytetem dla podopiecznego Stefano Moriniego będą teraz mistrzostwa Europy w Kopenhadze. - Gdyby to był okres przed igrzyskami, radzilibyśmy sobie z tym w inny sposób. Ale mamy możliwość spokojnego dojścia do zdrowia i razem ze związkiem postanowiliśmy, że zajmiemy się tym urazem porządnie - komentował decyzję Morini.

====================

Prezydent Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN) Paolo Barelli udał się ostatnio do Baku, by porozmawiać tam z przedstawicielami sportowego środowiska o przyszłości pływania w Azerbejdżanie. Podczas wizyty spotkał się między innymi z ministrem sportu Azadem Rahimowem oraz prezesem krajowego związku pływackiego Khanlarem Fatijewem. Panowie dyskutowali chociażby o możliwości przeprowadzenia w przyszłości zawodów najwyższej rangi w stolicy Azerbejdżanu, która była już gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2015 roku. - Jestem naprawdę szczęśliwy, widząc takie zaangażowanie władz państwowych i związku w rozwój dyscyplin wodnych w tym kraju. Wierzę w to, że Azerbejdżan w nadchodzących latach będzie odgrywał ważną rolę w pływaniu na Starym Kontynencie - podsumował swój pobyt w Baku Barelli.