Świat

NCAA: Zdecydowany triumf Virginia Tech, Polacy pomogli

Szymon Gagatek 2014-11-28 01:56

Przekonującym zwycięstwem Virginia Tech w klasyfikacjach generalnych kobiet i mężczyzn zakończyły się zmagania w zawodach H2Okie Fall Invitational, które odbyły się w Christiansburgu. W zespole gospodarzy wystąpiła trójka Polaków: Klaudia Naziębło, Weronika Paluszek i Michał Szuba. Nie zabrakło bardzo dobrych rezultatów uzyskiwanych przez naszych reprezentantów.

H2Okie Fall Invitational | WYNIKI
*Klaudia Naziębło (Virginia Tech)
*Weronika Paluszek (Virginia Tech)
*Michał Szuba (Virginia Tech)
*Karolina Szczepaniak (University of Alabama

Cała trójka Biało-czerwonych wygrała w trakcie trzydniowej rywalizacji solidarnie po jednej konkurencji. Naziębło okazała się najlepsza na 200 jardów stylem motylkowym, poprawiając rekord szkoły na tym dystansie czasem 1:55.90! Na tym rekordowe popisy wrocławianki wcale się nie zakończyły. Nasza zawodniczka uzyskała również najlepszy rezultat w historii obiektu Virginia Tech na 200 jardów stylem grzbietowym (1:55.23), zajmując drugą lokatę. Na o połowę krótszym dystansie nie udało jej się wejśc do pierwszej ósemki, ale w finale B była bezwzględna dla swoich rywalek, cztery długości basenu pokonała w 53.83 s - szybciej od wszystkich zawodniczek z finału A! Drugie miejsca zajmowała również na 100 jardów stylem motylkowym (54.44 s) i 200 jardów stylem zmiennym (2:00.45).

W tej ostatniej konkurencji na piątej pozycji w wielkim finale finiszowała Weronika Paluszek (2:02.92), która oprócz tego zwyciężyła na 200 jardów stylem klasycznym, z bardzo dobrym wynikiem (2:10.24) oraz była druga na dystansie o połowę krótszym (1:01.00). Obie Polki stworzyły też połowę zwycięskiej sztafety 4x100 jardów stylem zmiennym, a ich występy indywidualne na dobrą sprawę powinny pozwolić na spokojne wywalczenie kwalifikacji na kobiece mistrzostwa NCAA.

Swoje najlepsze rezultaty w tym sezonie notował Michał Szuba. Polak wygrał rywalizację na dystansie 1650 jardów stylem dowolnym, tocząc niesamowicie zacięty bój ze swoim kolegą z uczelni, Jake'iem Oresem, którego wyprzedził ostatecznie o zaledwie trzy setne sekundy. Czas naszego zawodnika (15:11.30) jest jak na razie dwunastym wynikiem w całych Stanach Zjednoczonych w tym sezonie. Z kolei na 500 jardów stylem dowolnym Szuba był drugi (4:21.04). Oba te czasy są lepsze od minimum B na ligowy czempionat. Czwarte miejsce wrocławianin zajął na 200 jardów stylem dowolnym (1:38.06), a w sztafecie kraulowej 4x200 jardów jego zespół był drugi, a on sam na drugiej zmianie uzyskał bardzo dobry wynik, 1:36.94.

Oprócz polskich zawodników Virginia Tech w Christiansburgu wystąpiła również Karolina Szczepaniak. Zawodniczka Uniwersytetu Alabama najlepiej poradziła sobie na dystansie 400 jardów stylem zmiennym, zajmując czwartą lokatę (4:16.63) i wypełniając minimum B na mistrzostwa NCAA. Dwukrotnie dziesiąta była na najdłuższych dystansach w stylu dowolnym, 500 jardów pokonując w 4:51.67, a w rywalizacji na jedną milę notując czas 17:00.79. Do tego doszło dwudzieste szóste miejsce na 200 jardów stylem dowolnym (1:52.39). Finalnie zespół Alabama University znalazł się w klasyfikacji punktowej jedynie za gospodyniami.

Pittsburgh Invite | WYNIKI
*Kinga Cichowska (University of Pittsburgh)

Trzy zwycięstwa indywidualne, dwa sztafetowe, trzy rekordy życiowe, dwa rekody uczelni, będące jednocześnie lepszymi wynikami od minimum B na mistrzostwa NCAA - to fantastyczny dorobek Kingi Cichowskiej w Pittsburgh Invite. Zawodniczka gospodarzy, którzy zdominowali całą trzydniową rywalizację, okazała się bezkonkurencyjna na 100 i 200 jardów stylem klasycznym, 200 jardów stylem zmiennym i w sztafetach 4x50 oraz 4x100 jardów stylem zmiennym. W dwóch pierwszych konkurencjach Polka uzyskiwała najlepsze w historii swojego uniwersytetu rezultaty: 1:01.12 i 2:11.25 (kolejno 24. i 15. wynik w całych Stanach Zjednoczonych w tym sezonie), natomiast 200 jardów stylem zmiennym pokonała najszybciej w swoim życiu (2:02.75).

Zwłaszcza wynik uzyskany na 200 jardów stylem klasycznym może robić wrażenie i dawać nadzieję, że Polka będzie miała nawet okazję na swój pierwszy występ w kończących sezon mistrzostwach NCAA. Na poprzednim czempionacie ostatnie miejsce na liście zakwalifikowanych do udziału w tej konkurencji dawał czas 2:11.22.

Wingate Fall Frenzy | WYNIKI
*Paulina Szydło (University of West Florida)
*Dominik Brus (Catawba College)
*Rafał Baran (Catawba College)
*Marcin Malczyk (Pfeiffer University)

Rekordem Catawba College na dystansie 200 jardów stylem grzbietowym w trakcie zawodów Wingate Fall Frenzy popisał się Dominik Brus. Zawodnik z Krakowa został pierwszym pływakiem w historii swojej uczelni, który złamał w tej konkurencji barierę minuty i pięćdziesięciu sekund, uzyskujac czas 1:49.68, który dał mu trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji i minimum B na mistrzostwa II Dywizji NCAA. Indywidualnie wygrał też finał B na dystansie o połowę krótszym (51.08 s), zajmując ostatecznie dziewiątą lokatę i został sklasyfikowany na trzydziestym drugim miejscu na 50 jardów stylem dowolnym (21.87 s). Studiujący razem z nim w Catawba College Rafał Baran najlepsze rezultaty notował na 200 jardów stylem motylkowym (1:55.87) i 400 jardów stylem zmiennym (4:10.81), kończąc zmagania na dziesiątych pozycjach.

Podobnie jak Brus, wypełnionym minimum B na dystansie 200 jardów stylem klasycznym popisała się Paulina Szydło z University of West Florida. Polka ukończyła wyścig finałowy w tej konkurencji z czasem 2:19.57, na drugiej pozycji. Natomiast Marcin Malczyk zaliczył zdecydowanie najlepszy występ na dystansie 200 jardów stylem motylkowym, kończąc zmagania na trzeciej lokacie, z nowym rekordem życiowym (1:53.52).