Polska

Liga SMS: Historyczny sukces Szczecina

Szymon Gagatek 2016-06-06 13:55

W sezonie 2015/2016 w Lidze Szkół Mistrzostwa Sportowego zwyciężyła drużyna ze Szczecina. To drugi tego typu sukces zawodników ze stolicy województwa zachodniopomorskiego w historii tych rozgrywek! W zajęciu pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej nie przeszkodziła im nawet minimalna przegrana z zespołem z Wrocławia podczas II rundy zawodów.

W Poznaniu pływacy z Dolnego Śląska niemal w ostatniej chwili wyprzedzili szczecinian, głównie za sprawą bardzo dobrze spisujących się dziewcząt. Aż trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stanęła indywidualnie Paulina Nogaj. Jedna z bohaterek niedawnych mistrzostw Polski zwyciężyła na 50 i 100 m stylem motylkowym oraz 200 m stylem zmiennym. Cztery długości basenu delfinem pokonała w 1:00.69. Rezultat ten okazał się najbardziej wartościowym odnotowanym na całych zawodach (770 pkt FINA). Do tego radomianka była druga na 200 m stylem dowolnym, swoją cegiełkę dołożyła też do sztafetowych triumfów dziewcząt z SMS Wrocław na dystansie 4x100 m stylem dowolnym i zmiennym. Kompletem punktów za pierwsze miejsce na 50 i 100 m stylem grzbietowym mogła się pochwalić również Zuzanna Duda, natomiast jedyne zwycięstwo w męskiej rywalizacji odniosła sztafeta 4x200 m stylem dowolnym w składzie: Amadeusz Kiełczewski, Kacper Piotrowski, Jakub Chmielewski i Wiktor Jaszczak.

Aż dwanaście razy pierwszą pozycję wywalczyli w piątek i sobotę zawodnicy ze Szczecina. Indywdiualnie dwa złota trafiły do Natalii Fryckowskiej (50 m stylem dowolnym i klasycznym), Pawła Sendyka (50 m stylem dowolnym i motylkowym) oraz Karola Ostrowskiego (100 i 200 m stylem dowolnym). Po jednym dołożyli Jakub Więckowski (50 m stylem grzbietowym), Konrad Rój (1500 m stylem dowolnym) oraz Paulina Majszutowicz (200 m stylem klasycznym). Mocnym ogniwem całej drużyny były także sztafety. Panowie triumfowali na 4x100 m stylem dowolnym, a panie na dwukrotnie dłuższym dystansie. Z kolei w prestiżowej rywalizacji mieszanych ekip na 8x50 m stylem dowolnym SMS Szczecin również nie miał sobie równych, wyprzedzając wrocławian o sześćdziesiąt pięć setnych sekundy.

Trzecią lokatę zajęli zawodnicy SMS Oświęcim. Jedyne zwycięstwo dla swojego liceum wywalczyła na dystansie 200 m stylem motylkowym Wiktoria Musioł. Brązowa medalistka krajowego czempionatu tym razem w swojej koronnej konkurencji nie miała większych problemów z wygraniem zmagań, notując czas 2:18.60. Pozostali oświęcimianie nie zdołali stanąć na najwyższym stopniu podium, ale ich wysokie lokaty przyczyniły się do tak dobrego wyniku całego zespołu.

Tuż za pierwszą trójką punktowego zestawienia znalazła się natomiast kolejna ekipa z Małopolski. Liderką krakowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego okazała się Wioletta Orczykowska - jedyna pływaczka, która w Poznaniu aż czterokrotnie zwyciężała indywidualnie. Reprezentantka Polski okazała się najlepsza na 100, 200, 400 i 800 m stylem dowolnym. Dwa zwycięstwa (na 100 i 200 m stylem motylkowym) odnotował Dominik Ciężkowski, a komplet punktów dorzucił jeszcze Paweł Szczepaniak na 50 m stylem klasycznym.

Jedno złoto trafiło do Raciborza za sprawą Dawida Dziedzica, pierwszego na 100 m stylem klasycznym. Trzy znalazły się natomiast na koncie lublinian, którzy w tym sezonie dołączyli do grona uczestników Ligi Szkół Mistrzostwa Sportowego. Najwyższe lokaty odnotowały Gabriela Bernat (200 m stylem grzbietowym), Wiktoria Samuła (100 m stylem klasycznym) i Julia Adamczyk (400 m stylem zmiennym). Dobrymi występami wyróżniali się też zawodnicy z Olsztyna. W stylu zmiennym dubletem popisał się Karol Zbutowicz, a na 200 m stylem klasycznym triumfował Jędrzej Walaszek. Do tego cztery zwycięstwa (trzy indywidualnie i jedno w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym) podczas dwudniowej rywalizacji odniósł Mateusz Kasztelan.

To właśnie zwycięstwo olsztynian w sztafecie zamknęło ligowe rozgrywki w sezonie 2015/2016. Drugą rundę o jedno "oczko" wygrała drużyna z Wrocławia, ale siedemnastopunktowa zaliczka szkoły ze Szczecina, wywalczona podczas zmagań w Ostrowcu Świętokrzyskim, wystarczyła, by to właśnie reprezentanci województwa zachodniopomorskiego po czterech latach przerwy po raz drugi w historii sięgnęli po ostateczny triumf w klasyfikacji generalnej.