Czwarty krążek na zakończenie

Szymon Gagatek 2012-12-02 13:44

Brązowym medalem Katarzyny Wilk w sztafecie 4x100 jardów stylem dowolnym zakończyły się dla nas Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych na pływalni jardowej, które odbyły się w Austin. Trzydniowa impreza przyniosła sporo rekordowych rezultatów i potwierdziła, że największe gwiazdy amerykańskiego pływania nadal znajdują się w znakomitej formie.

W zespole Uniwersytetu Południowej Kalifornii Polka popłynęła wieczorem na drugiej zmianie, uzyskując na niej najlepszy czas spośród wszystkich zawoniczek, które do wody wskakiwały ze startu lotnego (48.44 s)! Szybsza od Wilk była jedynie Margo Geer, która wystartowała jako pierwsza w ekipie Uniwersytetu Arizony (47.83 s). Kilkadziesiąt minut wcześniej nasza zawodniczka wystąpiła indywidualnie w finale B konkurencji 100 jardów kraulem i zajęła w nim piątą pozycję, płynąc minimalnie wolniej niż w kwalifikacjach (49.33 s rano i 49.35 s wieczorem). Bezdyskusyjnie najlepsza na tym dystansie okazała się właśnie multimedalistka tegorocznych Mistrzostw USA - 20-letnia Geer (47.16 s), która wyprzedziła samą Missy Franklin (47.60 s). Czterokrotna Mistrzyni Olimpijska z Londynu wcześniej triumfowała na dystansie 200 jardów stylem grzbietowym, ustanawiając nowy rekord zawodów (1:49.18). Joanna Budzis odpadła w tej konkurencji w kwalifikacjach (2:02.58 i 49. pozycja).

Indywidualnie w sesji finałowej ostatniego dnia Mistrzostw zaprezentował się jeszcze Michał Domagała, który zajął szóstą pozycję w finale C 100 jardów stylem dowolnym, z czasem 44.52 s, a więc gorszym niż w kwalifikacjach, gdzie uzyskał rezultat 44.25 s. W tej konkurencji najszybszy okazał się Matt Grevers (41.71 s).

Ostatni z naszych reprezentantów startujących w Austin - Adam Mączewski - nie dał rady zakwalifikować się do sesji wieczornej na 200 jardów stylem grzbietowym. Czas 1:48.35 dał mu dopiero 29. lokatę. Tradycyjnie wystartował jednak w zespole Uniwersytetu w Pittsburghu w wyścigu sztafetowym 4x100 jardów kraulem. Jego ekipa zajęła w nim jednak odległą, 10. pozycję.

Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych Polacy kończą z czterema medalami Katarzyny Wilk: dwoma srebrnymi i dwoma brązowymi. Wszystkie wywalczyła wraz z koleżankami z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w konkurencjach sztafetowych. Najlepszym indywidualnym występem naszego reprezentanta było ósme miejsce Michała Domagały na 500 jardów stylem dowolnym.