MŚ STAMBUŁ: eliminacje dzień 1

Jarek Blazek 2012-12-12 14:05

Za nami pierwszy dzień eliminacji podczas Mistrzostw Świata na krótkiej pływalni w Stambule. W porannych wyścigach wystartowało ośmiu zawodników z naszej trzynastoosobowej ekipy. Jak poszło naszym zawodnikom? Czy padły jakieś rekordy życiowe? Zapraszam na krótkie podsumowanie tego, co działo się na basenie w Stambule w dzisiejsze przedpołudnie.

W pierwszej konkurencji - 200 m stylem dowolnym panów - wystartował tylko jeden nasz reprezentant - Filip Zaborowski. Zawodnik klubu MKP Szczecin, podopieczny Mirosława Drozda w swoim wyścigu spisał się doskonale i osiągnął swój rekord życiowy - 1:48,87 s. Dało to co prawda dopiero 35 miejsce, ale to optymistyczny prognostyk przed dystansem dwukrotnie dłuższym. Eliminacje na tym dystansie wygrał Amerykanin Ryan Lochte.

Nie mieliśmy swojej reprezentantki w wyścigach na 50 m stylem klasycznym. Tutaj wysoką dyspozycją popisała się nasza "sąsiadka" - Litwinka Ruta Meliutyte, która w wyścigu eliminacyjnym uzyskała rekord Mistrzostw Świata - 0:29,56 s. Ciekawe osiągnięcie jak na 15-latkę jednak w jej przypadku taki wynik nie dziwi. Meliutyte to przecież złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie na dystansie 100 m stylem klasycznym.

Na 100 m stylem grzbietowym mieliśmy dwóch "swoich" w wyścigach eliminacyjnych. Radosław Kawęcki zajął w porannych biegach 10 lokatę z wynikiem 0:51,51 s. Wyścig ten od początku był przez Radka kontrolowany, dopiero na ostatnim nawrocie przyspieszył i dopłynął do mety razem z czołówką. Drugi z naszych reprezentantów - Tomasz Polewka zajął 29 lokatę, uzyskując nowy rekord życiowy, który od dzisiaj wynosi 0:53,03 s. Kawęckiego zobaczymy oczywiście w popołudniowych półfinałach.

Nie udało się naszym reprezentantkom awansować do wyścigów półfinałowych na 100 m stylem grzbietowym. Alicja Tchórz zajęła w eliminacjach miejsce 26 z wynikiem 0:59,84 s., natomiast najmłodsza w naszej ekipie - Agata Magner była dopiero 46 z wynikiem 1:04,94 s. Liczymy, że dziewczyny pokażą lwi pazur na dystansie dwukrotnie dłuższym, który jest ich mocniejszą stroną.

Także dwóch reprezentantów mieliśmy na 100 m stylem motylkowym panów. Rozstawiony z 3 czasem wg listy startowej, Konrad Czerniak, zajął w eliminacjach 11 miejsce z wynikiem 0:51,16 s. tracąc do pierwszego Ryana Lochte niespełna sekundę. Aby pływać w półfinałach wystarczyło popłynąć 0:51,47 s. Drugi z naszych reprezentantów - Michał Poprawa z wynikiem 0:52,24 s. uplasował się na 28 pozycji.

Ostatnia rezpezentantka Polski w bloku przedpołudniowym - Karolina Szczepaniak - wystąpiła w swojej koronnej konkurencji 400 m stylem zmiennym. Niestety Karolina nie popynęła na miarę swoich możliwości i uzyskała wynik 4:45,45 s. czyli popłynęła zdecydowanie wolniej niż w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata, które odbyły sie pod koniec listopada w Poznaniu. Karolina ukończyła tą konkurencję na 19 pozycji.'

W pozostałych dzisiejszych konkurencjach, w których nie startowali Polacy, niespodzianek większych nie było. Na 200 m stylem motylkowym kobiet zwyciężyła Węgierka Katinka Hosszu z wynikiem 2:04,19 s. a na 100 m stylem klasycznym panów rezpezentant USA - Kevin Cordes (0:57,66 s.)

Popołudniu czekają nas jeszcze większe emocje i wspaniałe widowisko, na szczęście z udziałem Polaków - Konrada Czerniaka i Radka Kawęckiego.