Świat

Glasgow 2018: 10 rzeczy, które warto wiedzieć o rekordzie Alicji Tchórz

Szymon Gagatek 2018-08-05 10:05

Występ Alicji Tchórz w półfinale 50 m stylem grzbietowym zrobił na nas zdecydowanie największe wrażenie podczas drugiego dnia mistrzostw Europy w Glasgow. Postanowiliśmy zatem sprawdzić jak bardzo wyjątkowy okazał się jej wynik. Przypomnijmy bowiem, że nasza reprezentantka ustanowiła w sobotę pierwszy na tych zawodach rekord Polski!

Ciekawostki dotyczące startu Alicji Tchórz w półfinale 50 m stylem grzbietowym:

1) Alicja Tchórz po raz pierwszy w swoim życiu awansowała do finału 50 m stylem grzbietowym podczas wielkiej międzynarodowej imprezy rozgrywanej na pływalni o wymiarach olimpijskich! Do tej pory najlepszy wynik uzyskała dwa lata temu na mistrzostwach Europy w Londynie, kończąc zmagania na 14. miejscu w półfinale. Była też 11. na Uniwersjadzie w Kazaniu w 2013 roku. 

2) Zupełnie inaczej wyglądają jej sukcesy w tej konkurencji na krótkim basenie. Kaliszanka jest aktualną wicemistrzynią Europy, a w 2015 roku na czempionacie Starego Kontynentu w Netanji znalazła się tuż za podium.

3) Tchórz była już pierwszą kobietą w naszym kraju, która przepłynęła dystans 50 m stylem grzbietowym w czasie poniżej 29 sekund. Dokonała tego na mistrzostwach Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim w 2009 roku, uzyskując czas 28.96. Wczoraj złamała więc kolejną istotną barierę.

4) Rekord Polski na 50 m stylem grzbietowym na długim basenie wrócił do podopiecznej Grzegorza Widanki po ponad ośmiu latach! Poprzedni posiadała od 23 maja 2009 roku do 5 czerwca 2010. Z tabel wymazała go Aleksandra Urbańczyk, pokonując jedną długość basenu na krajowym czempionacie w Gliwicach w 28.90. Od tamtej pory to właśnie łodzianka była nieprzerwanie najszybszą Polką w tej konkurencji.

5) Wynik 27.72 daje Tchórz jedenaste miejsce w tabeli wszechczasów europejskiego pływania na 50 m stylem grzbietowym!

6) Dla Tchórz start w Glasgow oznacza udział w już piątych mistrzostwach Europy na długim basenie z rzędu. Z obecnej kadry tylko Radosław Kawęcki może się pochwalić podobnym dorobkiem. 

7) W dotychczasowych startach w ME zawodniczka Juvenii Wrocław tylko trzy razy pływała w finale. Była 6. na 200 m stylem grzbietowym w 2010 roku w Budapeszcie oraz 8. w tej samej konkurencji i w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym dwa lata temu w Londynie.

8) Za swój czas w półfinale Tchórz otrzymała 930 punktów FINA. To zatem, póki co, najbardziej wartościowy rezultat w polskim pływaniu w 2018 roku!

9) By dostać się do najlepszej ósemki sprinterek w stylu grzbietowym, potrzebne było doświadczenie. W stawce finalistek mamy bowiem zawodniczki mające 23-28 lat. Tchórz, obchodząca za osiem dni swoje urodziny, pod względem wieku plasuje się w środku tej stawki, na 4. miejscu.

10) Do tej pory w historii mistrzostw Europy w finale 50 m stylem grzbietowym wystąpiły tylko dwie Polki. W 2000 roku w Helsinkach 5. była Aleksandra Miciul, a w 2012 roku w Debreczynie 7. miejsce zajęła koleżanka klubowa Tchórz, Klaudia Naziębło.