Polska

Lublin 2015: Świtkowski nie pozostawia wątpliwości

Szymon Gagatek 2015-12-19 14:09

Długo musieli czekać lubelscy fani na pierwszy start w mistrzostwach Polski swojego faworyta, Jana Świtkowskiego. Zawodnik gospodarzy specjalnie ze względu na lokalizację krajowego czempionatu przyleciał do ojczyzny ze Stanów Zjednoczonych i już w kwalifikacjach 200 m stylem motylkowym pokazał, że zjawił się w swoim rodzinnym mieście w świetnej formie.

Obrońca tytułu uzyskał czas 1:55.76, gorszy tylko o siedemdziesiąt pięć setnych od minimum na mistrzostwa Europy w Londynie. W swojej dotychczasowej karierze szybciej pływał tylko raz - podczas ubiegłorocznego finału mistrzostw Polski. Dziś zostawił rywali daleko w tyle. Drugi w klasyfikacji końcowej był Michał Poprawa, który stracił do Świtkowskiego ponad dwie sekundy. Do finału dostali się też między innymi trzej juniorzy, którzy uczestniczyli w tym roku w Igrzyskach Europejskich. Trzecią lokatę zajął Patryk Adamczyk (1:58.85), szósty był Damian Chrzanowski (1:59.64), a dziewiąty Mateusz Żurawicz (2:01.04).

Na o połowę krótszym dystansie rywalizowały panie. Najszybsza rano okazała się Paulina Nogaj, która cztery długości basenu pokonała w 1:00.73. Brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw wyprzedziła Dianę Sokołowską (1:01.64) i Annę Dowgiert (1:02.03). Z kolei na zakończenie sesji eliminacyjnej rozegrano wolniejsze serie na długich dystansach wśród kobiet i mężczyzn. Przed startem najlepszej dziesiątki pływaczek na 1500 metrów stylem dowolnym na pierwszym miejscu plasuje się czternastoletnia Alicja Krauze z MAL WOPR Malbork (17:36.68), natomiast spośród zawodników startujących na 800 m stylem dowolnym najlepszy wynik uzyskał Daniel Biś z AZS AWF Warszawa. Zawodnikowi, który na co dzień trenuje w Stanach Zjednoczonych, łącząc pływanie ze studiami na Uniwersytecie Saint Leo, był bliski złamania bariery ośmiu minut (8:00.10).

Przydatne linki:
Oficjalna strona mistrzostw
Minima na ME w Londynie
Listy zgłoszeń
Wyniki LIVE
Transmisja