Świat

Gwangju 2015: Uniwersjadowe ostatki

Szymon Gagatek 2015-07-09 17:01

Piątek to już ostatni dzień rywalizacji na pływalni w Gwangju w ramach Uniwersjady. Na kolejną wielką imprezę obiekt Uniwersytetu Nambu poczeka kolejne cztery lata. W 2019 roku będzie jedną z aren mistrzostw świata w sportach wodnych. Jak z Koreą pożegnają się nasi pływacy? Miejmy nadzieję, że w efektownym stylu!

W wyjątkowo krótkich kwalifikacjach, które rozpoczną się nietypowo, bo godzinę później niż zwykle, a więc o 2:30 w nocy polskiego czasu, wystartuje polska sztafeta 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn. Do walki o finał przystąpią Krzysztof Morawski, Dawid Szulich, Michał Poprawa i Filip Wypych. Szczęśliwie złożyło się, że w pięcioosobowej męskiej kadrze znaleźli się specjaliści od wszystkich czterech stylów, choć dla żadnego z nich akurat dystans 100 metrów nie jest tym, na którym spisywałby się najlepiej.

Sporym utrudnieniem w walce o miejsce w pierwszej ósemce może się okazać rozstawienie polskiej ekipy, która trafiła do pierwszej serii. Naszych zawodników czeka rano rywalizacja ze Szwajcarią, Wenezuelą, ale także z… Filipinami i Omanem. Nie znając wyników pozostałych sztafet i na dobrą sprawę nie mając z kim się ścigać, reprezentanci Polski będą musieli popłynąć wyjątkowo szybko, by myśleć o znalezieniu się w stawce sztafet walczących o medale.

Sesja popołudniowa to aż osiem finałów. Spośród sześciu konkurencji indywidualnych nas najbardziej będą interesować oczywiście te z udziałem Polaków. Na 800 m stylem dowolnym wystąpi Justyna Burska, która dostanie szansę na poprawę swojego najlepszego wyniku z Gwangju, a więc piątego miejsca na o połowę krótszym dystansie. Zadanie to będą próbowały jej utrudnić zwłaszcza mocne Włoszki i Amerykanki. Z kolei na 50 m stylem dowolnym panów zaprezentuje się Filip Wypych, któremu dziś zabrakło dwóch dziesiątych sekundy do wyrównania rekordu życiowego. Poprawienie najlepszego osiągnięcia w karierze pozwoliłoby zawodnikowi AZS UŁ PŁ Łódź nawet na walkę o medale, a na pewno na coś więcej niż zajęcie ósmego miejsca, z którego wszedł do finałowej stawki.

Na dystansie 50 m stylem dowolnym będą jutro rywalizować również panie. W półfinałach najlepiej poradziły sobie Rosjanki: pierwsza była Elizaveta Bazarova (25.01 s), a z drugiego miejsca awans wywalczyła Rozaliya Nasretdinova (25.07 s). Bardzo wyrównany powinien być finał sprintu w stylu klasycznym. Na czwartym torze wystartuje Mariia Liver z Ukrainy, która po południu uzyskała czas 30.69 s. Dziewiąta zawodniczka mistrzostw świata w Barcelonie będzie jutro musiała zmierzyć się z siedmioma groźnymi rywalkami, z których tak naprawdę każda ma realne szanse na wywalczenie złota.

Kobiety wystartują w piątek również na dystansie 200 m stylem motylkowym, a faworytką będzie Zhou Yilin z Chin, która w półfinałach pokonała cztery długości basenu w 2:08.48. Z kolei panowie popłyną po medale na 400 m stylem zmiennym.

W finałach 4x100 m stylem zmiennym najpoważniejszymi kandydatami do miejsc na najwyższym stopniu podium będą oczywiście Amerykanie. Jeżeli udałoby się im zwyciężyć w obu konkurencjach, zapewniliby sobie komplet sztafetowych triumfów. Ostatni raz na Uniwersjadzie taka sytuacja miała miejsce dokładnie … 30 lat temu! W 1985 roku w japońskim Kobe tej sztuki dokonali również zawodnicy z USA.

Starty Polaków - piątek:
2:51 - 4x100 m stylem zmiennym – kwalifikacje
   Polska (Morawski, Szulich, Poprawa, Wypych)

12:06 - 50 m stylem dowolnym – FINAŁ
   Filip Wypych
12:45 - 800 m stylem dowolnym – FINAŁ
   Justyna Burska
13:57 - 4x100 m stylem zmiennym – FINAŁ
   ew. Polska (Morawski, Szulich, Poprawa, Wypych)

-----------------------------------------------

Transmisja (komentują: Sylwester Sikora, Maciej Bonecki):

Eurosport
7:00 – 8:30   sesja finałowa, VI dzień [powtórka]

Eurosport 2
1:00 – 2:00   sesja finałowa, VI dzień [powtórka]
15:00 – 17:00   sesja finałowa, VII dzień [PREMIERA]

Ostatnią sesję finałową zmagań pływaków w Gwangju zobaczymy na antenie Eurosportu 2 z odtworzenia. Relacja rozpocznie się w okolicach 15:00, po zakończeniu półfinałowych spotkań uniwersjadowego turnieju w siatkówce mężczyzn. Bezpośredni przekaz z walki o medale będzie oczywiście dostępny w internecie, za pośrednictwem strony http://www.livefisu.tv/.