Polska

MP Lublin: Efektowny występ Szwedzkiego, dwa rekordy kraju w wyścigach sztafetowych

Joanna Kwatera 2017-05-20 03:10

Wyścigi na dystansie 400m stylem zmiennym wzbudziły dziś wielkie emocje, a bilet do Budapesztu udało się uzyskać Dawidowi Szwedzkiemu. Pierwszy w karierze medal mistrzostw Polski seniorów, okraszony rekordem kraju 14latek wywalczyła dziś znakomita Aleksandra Knop.

Nie lada sensacją mógł się zakończyć wyścig finałowy kobiet w konkurencji 400m stylem zmiennym. Dzieliła w nim i rządziła czternastoletnia Aleksandra Knop, która w rywalizacji z o wiele bardziej doświadczonymi rywalkami czuła się dziś jak równy z równym. Właściwie gdyby nie styl klasyczny zawodniczka UKS 190 Łódź świętowała by w Lublinie swój pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Polski. Knop wystartowała fantastycznie i już po pierwszej długości basenu objęła prowadzenie w wyścigu, ale nie odstępowała jej na krok obrończyni tytułu Paula Żukowska (Śląsk Wrocław). Jeszcze większą klasę Knop pokazała w stylu grzbietowym, gdzie jej dominacja była znaczna.W stylu klasycznym natomista doskonale radziła sobie Lidia Halicka (Śląsk Wrocław), która popłynęła tak szybko, że udało jej się odrobić stratę do Knop i Żukowskiej. Na ostatnim odcinku nie okazała się jednak tak mocna i obie wspomniane wcześniej pływaczki zdołały ją wyprzedzić. Żukowska i Knop na ostatniej długości basenu stoczyły pasjonujący pojedynek o zwycięstwo, ale lepsza o 0,38 sekundy okazała się już po raz trzeci z rzędu zawodniczka Śląska Wrocław. Łodzianka wynikiem 4:52.05 poprawiła dziś już drugi rekord kraju 14-latek! Trzecia do mety dotarła Halicka przed Julią Adamczyk i Agnieszką Rutkowską. Zawodniczki, które zajęły dziś miejsca na drugim i trzecim stopniu podium w tej konkurencji będą reprezentować nasz kraj na mistrzostwach Europy w Netanji.

W tym wyścigu faworyt był jeden, choć młodsi koledzy robili co mogli aby stworzyć mu konkurencję w drodze po złoto krajowego czempionatu w Lublinie. Dawid Szwedzki pokazał jednak, że jego dyspozycja jest wyborna i prowadzenie w wyścigu objął już po stylu grzbietowym. Po jego zmianie na styl klasyczny, który jest jego specjalnością, dzięki której zawsze „wykańcza” rywali, zawodnik Śląska Wrocław wypracował sobie już taką przewagę, że konkurenci stracili z nim kontakt. W efekcie Szwedki dotarł do mety z nowym rekordem życiowym 4:17.88, a szybciej od niego w historii naszego kraju dystans ten pływali tylko Mateusz Matczak, Paweł Korzeniowski i Łukasz Wójt. Czas uzyskany przez triumfatora tego wyścigu okazał się także o dwie setne sekundy lepszy niż wymagane minimum na mistrzostwa świata do stolicy Węgier, a zatem po ośmiu latach przerwy do rywalizacji w imprezie międzynarodowej powróci reprezentant Biało-czerwonych.

Wyścig ten był także okazją do wywalczenia przepustki na mistrzostwa świata juniorów w Indianapolis dla Marcela Wągrowskiego i Dominika Bujaka, który wymagany wynik uzyskiwał dziś dwukrotnie. Srebrny jego medalista z Aleksandrowa Łódzkiego Wągrowski pokonał dystans w czasie 4:21.46, a na najniższym stopniu podium stanął Bujak – 4:23.44. Minimum kwalifikacyjne na juniorski czempionat Europy w Netanji wywalczył też Jan Kałusowski (4:25.98).

Na zakończenie dzisiejszych zmagań na pływalni Aqua Lublin do boju ruszyły zespoły sztafetowe w konkurencji 4x100m stylem dowolnym, a zarówno w wyścigach kobiet jak i mężczyzn ustanowione zostały nowe rekordy Polski. Do bicia najlepszych krajowych osiągnięć w historii przyzwyczaiły nas już reprezentantki Juvenii Wrocław, które także i dziś w składzie: Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz, Klaudia Naziębło i Alicja Tchórz - popisały się fenomenalnym osiągnięciem uzyskując czas 3:47.43. Drugie do mety dotarły zawodniczki AZS AGH Kraków, a trzecie pływaczki Śląska Wrocław. Czwarte miejsce natomiast wywalczyła drużyna G-8 Bielany Warszawa, a jej członkinie: Natalia Skibczak, Nikola Jabłonowska, Julia Klonowska i Weronika Gotowska okrasiły swój występ rekordem Polski w kategorii wiekowej 17latek – 3:56.99. Wynikiem lepszym niż dotychczasowy rekord kraju popisali się także zawodnicy zespołu MKP Szczecin: Karol Ostrowski, Jakub Książek, Oskar Krupecki i Paweł Sendyk, osiągając czas 3:19.13. Za nimi do mety dotarli pływacy AZS Uł. Pł. Łódź i AZS AWF Katowice.

Zawodnicy, którzy uzyskali minimum na mistrzostwa świata u Budapeszcie:

Kobiety:

Klaudia Naziębło (200m stylem grzbietowym)

Paulina Piechota (800m stylem dowolnym)

Dominika Sztandera (50m stylem klasycznym)

Mężczyźni:

Jan Świtkowski (200m stylem motylkowym, 200m stylem dowolnym)

Paweł Juraszek (50m stylem dowolnym)

Konrad Czerniak (50m stylem dowolnym)

Radosław Kawęcki (200m stylem grzbietowym)

Jakub Skierka (200m stylem grzbietowym)

Wojciech Wojdak (1500m stylem dowolnym)

Kacper Majchrzak (200m stylem dowolnym)

Tomasz Polewka (100m stylem grzbietowym)

Dawid Szwedzki (400m stylem zmiennym)

Filip Zaborowski (4x200m stylem dowolnym)

Antoni Kałużyński (4x200m stylem dowolnym)