Świat

Obiecujący początek Biało-czerwonych

Szymon Gagatek 2016-04-06 11:47

Jan Świtkowski i Paweł Werner pokazali się z dobrej strony podczas pierwszego dnia zmagań na kanadyjskich kwalifikacjach olimpijskich w Toronto. Polacy wystartowali na 200 m stylem dowolnym i - choć nie udało im się uzyskać indywidualnego minimum na igrzyska - zanotowali czasy, które dają im realne szanse na miejsce w składzie naszej olimpijskiej sztafety.

Świtkowski zaprezentował się tylko w sesji eliminacyjnej, w której zajął drugą lokatę, przegrywając tylko z Jeremy'm Bagshawem. Reprezentant gospodarzy uzyskał wynik 1:48.47, natomiast Polak był od niego tylko o jedną dziesiątą sekundy wolniejszy. Tuż za nimi uplasował się Werner. Zawodnik Juvenii Wrocław poprawił swój rekord życiowy, pokonując cztery długości basenu w 1:49.06. Taki rezultat daje mu aktualnie siódme miejsce w historii pływania w tej konkurencji w naszym kraju i stawia w bardzo dobrej pozycji, jeżeli chodzi o walkę o cztery miejsca w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym, która popłynie w Rio de Janeiro. Do minimum indywidualnego, wynoszącego 1:47.97, Biało-czerwonym trochę zabrakło.

Z dalszą rywalizacją pożegnał się rano jedynie trzeci z naszych pływaków trenujących pod okiem Gregga Troy'a, Marcin Cieślak. Na dystansie 200 m stylem dowolnym został sklasyfikowany na trzydziestej piątej pozycji, z czasem 1:52.53. Świtkowski i Werner mogli jeszcze wystartować po południu w finale B, ale z tej możliwości skorzystał jedynie wrocławianin. Nie udało mu się jednak poprawić swojego osiągnięcia z eliminacji (zanotował 1:49.77). Reprezentant Skarpy Lublin postanowił natomiast skupić się przede wszystkim na środowym starcie na 200 m stylem motylkowym, a więc w konkurencji, w której jest brązowym medalistą mistrzostw świata.

Spośród Kanadyjczyków na inaugurację zawodów wyróżniły się przede wszystkim panie. Na dystansie 400 m stylem dowolnym Brittany MacLean uzyskała drugi w tym roku rezultat na świecie, a zarazem nowy rekord swojego kraju (4:03.84), a w finale 100 m stylem motylkowym popisowy występ zaliczyła zaledwie piętnastoletnia Penny Oleksiak, która jako pierwsza w historii pływaczka z Kraju Klonowego Liścia złamała barierę pięćdziesięciu siedmiu sekund (56.99 s), dzięki czemu wyprzedziła o trzy setne sekundy Noemie Thomas.

Indywidualne kwalifikacje olimpijskie:
*Brittany MacLean (400 m stylem dowolnym)
*Penny Oleksiak (100 m stylem motylkowym)
*Noemie Thomas (100 m stylem motylkowym)

Zwycięzcy kanadyjskich kwalifikacji olimpijskich, dzień I:
400 m stylem zmiennym mężczyzn:
Luke Reilly   4:17.14

400 m stylem dowolnym kobiet:
Brittany MacLean   4:03.84 [rekord Kanady]

100 m stylem klasycznym mężczyzn:
Jason Block   1:00.59

100 m stylem motylkowym kobiet:
Penny Oleksiak   56.99 [rekord Kanady]

200 m stylem dowolnym mężczyzn:
Markus Thormeyer   1:48.17