Polska

Arena GPP Lublin: Grzbieciści triumfatorami

Joanna Kwatera 2017-04-09 15:01

Trzeci blok zawodów z cyklu Arena Grand Prix Puchar Polski był tym rozstrzygającym o ostatecznych wynikach w klasyfikacji generalnej, a dzięki znakomitemu występowi w konkurencji 50m stylem grzbietowym triumf w tej imprezie zapewnił sobie Tomasz Polewka. Wśród kobiet swoją dominację potwierdziła Alicja Tchórz.

 

Bardzo szybkie pływanie w Lublinie kibice mogli podziwiać na dystansach sprinterskich w stylu grzbietowym zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zaczęły ten spektakl Panie, a kandydatki do zwycięstwa Aleksandra Urbańczyk i Alicja Tchórz znowu stoczyły z sobą zacięty pojedynek o prymat w tej konkurencji. Wygrała rekordzistka kraju, która zaczęła wyścig mocno od startu i prowadzenia nie oddała już do mety, choć w końcówce ambitnie atakowała ją jeszcze zawodniczka Juvenii Wrocław. Wynik Łodzianki - 28.42 jest rezultatem o jedną dziesiąta sekundy lepszym niż wymagane minimum na mistrzostwa świata w Budapeszcie, choć kwalifikacje do tej imprezy przewidziane są dopiero podczas Mistrzostw Polski seniorów, które odbędą się na tym obiekcie w maju. Tylko dwanaście setnych wolniej od Urbańczyk przepłynęła ten dystans Alicja Tchórz (28.55). Kilka minut później do wody wskoczyli mężczyźni, a czasem również lepszym niż wymagane minimum, by pojechać na węgierski czempionat globu, popisał się Tomasz Polewka. Mistrz Europy z Netanji wyraźnie wyprzedził resztę stawki, notując wynik 25.18 i 870 pkt za ten występ. Drugi na mecie Radosław Kawęcki stracił do niego ponad sekundę.

 

Urbańczyk drugie dzisiejsze zwycięstwo odniosła w konkurencji 50m stylem dowolnym, pokonując jedną długość basenu w 25.60, ale i to nie wystarczyło, aby w klasyfikacji generalnej lubelskich zawodów pokonać bardzo dobrze startującą tu Alicję Tchórz. Wrocławianka za wszystkie swoje występy w stylu grzbietowym notowała wyniki ponad ośmiuset punktowe i w sumie zgromadziła na swoim koncie 2524 punkty. Na drugim miejscu rankingu uplasowała się zawodniczka AZS Uł. Pł. Łódź, tracąc do Tchórz prawie sto punktów (2431). Trzecią lokatę zajęła Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław).

 

Znakomita postawa również we wszystkich konkurencjach w stylu grzbietowym pozwoliła odnieść triumf w klasyfikacji generalnej Tomaszowi Polewce, który do końca rywalizował z Radosławem Kawęckim o wygraną i ostatecznie wyprzedził go o trzynaście „oczek” (2416 pkt). Trzeci w rankingu znalazł się Filip Zaborowski (2351 pkt). Reprezentant MKP Szczecin przypieczętował dziś swój sukces wygrywając w konkurencji 800m stylem dowolnym (8:09.83), gdzie nie miał sobie równych docierając do mety prawie osiem sekund przed najgroźniejszym rywalem Pawłem Krawczykiem (Buks Warszawa).

 

Drugi rezultat w karierze w konkurencji 200m stylem klasycznym wypływała dziś Paulina Zachoszcz. Zwyciężczyni Grand Prix Polski w Warszawie, szybciej o niecałą sekundę pływała właśnie tylko w stolicy, a dziś samotnie walczyła z czasem, notując rezultat 2:28.58 i ponad ośmiuset punktowy wynik. Ciekawie było także w wyścigu męskim na tym dystansie, gdzie najlepiej radzili sobie Bartłomiej Roguski i Mikołaj Machnik, a rywalizacja o wygraną toczyła się do ostatnich metrów. Ściany finiszowej o pięćdziesiąt siedem setnych sekundy szybciej dotknął ten pierwszy, notując wynik 2:18.36.

 

Jedynemu pływakowi, któremu udało się dziś w Aqua Lublin złamać granicę dwudziestu trzech sekund w konkurencji sprinterskiej w stylu dowolnym, był reprezentujący łódzki klub AZS Uł. Pł. Filip Wypych. Z czasem 22.82 triumfował na tym dystansie, a za nim na mecie zameldowali się Przemysław Gawrysiak i Jan Hołub.