Polska

MP na wodach otwartych: Olsztynianie królują!

Joanna Kwatera 2017-07-28 00:36

Ciekawe rozstrzygnięcia miały miejsce podczas mistrzostw Polski seniorów i juniorów na wodach otwartych w Olsztynie. Na olimpijskim dystansie 10km wyścig kobiet miał dwie zwyciężczynie, a wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Krzysztof Pielowski. W zawodach rządził i dzielił zespół miejscowego Kormorana.

Trzeci raz z rzędu zmagania najlepszych pływaków długodystansowych rozegrane zostały na olsztyńskim jeziorze Ukiel i trzeci raz rozstrzygnięcie rywalizacji pomiędzy odwiecznymi rywalkami w wodzie i koleżankami klubowymi z AZS UWM Olsztyn: Justyną Burską i Joanną Zachoszcz jest inne. Jak to możliwe? Dwa lata temu triumfowała Burska, rok temu Zachoszcz, a wczoraj na najwyższym stopniu podium stanęły obie… do ostatnich metrów walka „bark w bark” była bardzo zacięta, a na finisz obie zawodniczki wpadły jednocześnie, zatrzymując pomiar czasu na liczbach 2:07:15.81.Trzecią lokatę tak jak w zeszłym roku wywalczyła Hanna Bakuniak.  

W wyścigu mężczyzn na podium stanęła dokładnie ta sama trójka, która cieszyła się z medali przed rokiem, a najszybszy drugi raz z rzędu okazał się Krzysztof Pielowski. Zawodnik miejscowego Kormorana, który tak znakomicie reprezentował biało-czerwone barwy na węgierskim Balatonie, tydzień po tamtych emocjach nie musiał już w Olsztynie płynąć tak szybko, a i tak uzyskany rezultat 1:56:53.18 dał mu wyraźne zwycięstwo. Drugi na mecie Jan Urbaniak (KS Warta Poznań) stracił do niego aż minutę i czternaście sekund. Walka o srebro była jednak bardzo wyrównana. Nieco ponad sekundę za nim do finiszu dotarł kolejny zawodnik Kormorana Olsztyn Bartłomiej Kubkowski.

Na dystansie 7,5km triumfowali siedemnastolatkowie. Wśród chłopców znowu pierwszy i trzeci stopień podium zajęli pływacy Kormorana Olsztyn –Bartłomiej  Koziejko i Krzysztof Oller, a rozdzielił ich tylko Patryk Pawlaczyk z UKS 190 Łódź. Zwycięstwo dał wynik 1:28:54. Do rywalizacji wśród 17-18-latek przystąpiły tylko trzy zawodniczki, a najszybsza okazała się Martyna Tomoń ze Skarpy Lublin (1:46:03), która o ponad dwie minuty wyprzedziła Natalię Zrobek (TP Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki) oraz Katarzynę Ciporską (Polonia Warszawa).

Walka o wygraną na dystansie 5km była bardzo zacięta, a do ostatnich metrów bój o tytuł toczyły z sobą Karolina Piechota i Ewa Jaszczuk (Kormoran Olsztyn). O niemal trzy sekundy górą w tym pojedynku była zawodniczka z Łodzi, która uzyskała rezultat 1:01:55. Trzecia na mecie zameldowała się Julia Zaborowicz (KS Górnik Sosnowiec). Wśród chłopców już wyraźnie na  czołowej pozycji do finiszu dotarł Marcin Szarpak (AZS AWF Katowice), który pokonał dystans w czasie 1:01:29, a niecałą minutę za nim przypłynęli Patryk Kulczycki (MKP Słowianka Gorzów Wielkopolski) i Hubert Bruzdewicz (Kormoran Olsztyn).

Najmłodsi ścigali się z sobą na dystansie 2,5km. Najlepszymi 14-latkami okazali się Martyna Słowik (IKS Konstancin) z czasem 35:12 i Arkadiusz Czech (KS Górnik Sosnowiec) z wynikiem 32:12.

Klub Kormoran Olsztyn znakomicie zaprezentował się także w wyścigu sztafetowym, w którym  aż dwa jego składy stanęły na podium. Bezapelacyjne najszybciej pokonali ten dystans Ewa Jaszczuk, Krzysztof Pielowski i Bartłomiej Kubkowski, notując czas 31:53. Drudzy do finiszu dotarli reprezentanci MKP Słowianki Gorzów Wielkopolski (Agata Miciak, Jakub Szymanowski i Patryk Kulczycki), a brązowe medale odebrali Wiktoria Szeluga, Kacper Jurczak i Hubert Bruzdewicz.