Polska

Łódź 2018: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2018-05-23 17:43

Po miesiącach oczekiwań, w końcu nadszedł czas próby. Przed nami 91. edycja letnich mistrzostw Polski w pływaniu na długim basenie! Najlepsi zawodnicy z naszego kraju zmierzą się ze sobą w Łodzi w walce o medale i kwalifikacje na najważniejsze imprezy międzynarodowe. O wybór pięciu rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w Zatoce Sportu, wcale nie było łatwo! 

Łódź po raz drugi

W bardzo długiej historii letnich mistrzostw Polski, sięgającej aż 1922 roku, Łódź była organizatorem tej imprezy tylko raz. Miało to miejsce na słynnym obiekcie Anilany w 1965 roku, a więc już ponad pół wieku temu! Tym razem, tak jak na ubiegłorocznym zimowym czempionacie, rywalizacja odbędzie się w Zatoce Sportu. Grudniowymi zawodami gospodarze wysoko zawiesili sobie poprzeczkę pod względem organizacyjnym, ale teraz również zapowiadają ciekawą oprawę. Do Łodzi przyjedzie łącznie 821 najlepszych zawodników w naszym kraju. Najliczniejszą reprezentację wystawi G-8 Bielany Warszawa (38 pływaków), ale ponad 30-osobowe będą także zespoły AZS AWF Katowice, AZS UMCS Lublin i Śląska Wrocław. Nie zabraknie największych gwiazd: Kacpra Majchrzaka, Pawła Juraszka, Radosława Kawęckiego, Alicji Tchórz, Anny Dowgiert, Konrada Czerniaka, Kacpra Stokowskiego, Tomasza Polewki, Wojciecha Wojdaka, Filipa Zaborowskiego, Jana Świtkowskiego, Dominiki Sztandery, Marcina Stolarskiego, Klaudii Naziębło i wielu, wielu innych!

Bez gospodyni

Największą nieobecną mistrzostw w Łodzi będzie oczywiście Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Zawodniczka AZS UŁ Łódź potwierdziła w rozmowie z Przeglądem Sportowym, że zawiesza swoją karierę w 2018 roku i tym razem nie wystąpi przed własną publicznością. W konkurencjach sprinterskich otworzy się więc szansa na tytuły dla wielu innych zawodniczek. Jedną z najważniejszych postaci zawodów wśród kobiet powinna być zatem Alicja Tchórz. Reprezentantka Juvenii Wrocław w Zatoce Sportu spróbuje swoich sił na 50 i 100 m stylem dowolnym, 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz 200 m stylem zmiennym. Wśród mężczyzn na pewno będziemy natomiast zwracać uwagę na starcia Polewki, Kawęckiego i Stokowskiego w stylu grzbietowym, Juraszka i Czerniaka na 50 m stylem dowolnym czy też Wojdaka i Zaborowskiego na długich dystansach.

Mistrz NCAA w akcji

Jedną z zagadek zmagań w Zatoce Sportu będzie dyspozycja Jana Świtkowskiego. Lublinianin przyleciał do Polski w blasku swojego marcowego sukcesu w Stanach Zjednoczonych. Mistrz NCAA na 200 jardów stylem zmiennym, trenujący na co dzień wspólnie z Caelebem Dresselem pod okiem Gregga Troy'a, będzie miał okazję sprawdzić się w konfrontacji ze swoimi kolegami na 100 i 200 m stylem dowolnym, 100 i 200 m stylem motylkowym oraz 200 m stylem zmiennym. Jego kraulowe starcie z Kacprem Majchrzakiem na dystansie 200 metrów być może okaże się nawet ozdobą całych zawodów. Odpowiedź na pytanie dotyczące formy Świtkowskiego poznamy bardzo szybko - już w pierwszej jutrzejszej konkurencji. Na 200 metrów delfinem brązowy medalista mistrzostw świata w Kazaniu będzie zdecydowanym faworytem.

Pierwsze złoto?

Jedną z bohaterek grudniowych mistrzostw Polski na krótkim basenie była reprezentantka UKS 190 Łódź, wówczas zaledwie 14-letnia Aleksandra Knop. W Zatoce Sportu wywalczyla pięć indywidualnych medali (trzy srebrne i dwa brązowe) - najwięcej spośród wszystkich startujących! O powtórzenie tego sukcesu na 50-metrowej pływalni nie będzie łatwo, ale przed własną publicznością Knop na pewno znów spróbuje oczarować swoim talentem i pracowitością. Na liście zgłoszeń jej nazwisko możemy znaleźć w aż ośmiu konkurencjach: wszystkich stylem dowolnym oraz na 200 i 400 m stylem zmiennym! Być może w tej ostatniej konkurencji pokusi się o wyjątkowy wyczyn i zaatakuje najstarszy rekord Polski, należący w kategorii 16-latek do brązowej medalistki olimpijskiej, Agnieszki Czopek (4:48.17).

Wilk Team znowu w akcji

Jednym z ciekawszych wydarzeń całych zawodów może zostać powrót na krajowe podwórko Katarzyny Wilk. Już pod nazwiskiem Wasick nasza trzykrotna olimpijka wystartuje na swoim koronnym dystansie 100 m stylem dowolnym. W ubiegłym roku zabrakło jej na starcie w Lublinie z powodu kontuzji, przez co nie zdołała wywalczyć dziesiątego z rzędu tytułu mistrzyni Polski w tej konkurencji. Czy ktoś może stanąć jej na przeszkodzie w wywalczeniu dziesiątego złota tym razem? Wydaje się, że jej najgroźniejszymi rywalkami będą doświadczone Anna Dowgiert i Alicja Tchórz, broniąca tytułu Joanna Cieślak oraz młode Aleksandra Polańska i Kornelia Fiedkiewicz, ale trenująca w Las Vegas Wasick postraszyła je przed tygodniem dobrymi wynikami na jardowej pływalni na mistrzostwach USA Masters, zwyciężając na 50, 100 i 200 jardów stylem dowolnym z bardzo dobrymi wynikami, zbliżonymi do rekordów życiowych.

 

Mistrzostwa Polski rozpoczną się w czwartek o 9:00. Już teraz zapraszamy Was na trybuny Zatoki Sportu i przed ekrany urządzeń mobilnych. Przez najbliższe cztery dni będziemy dla Was relacjonować zmagania w Łodzi za pośrednictwem naszej transmisji. Zobaczcie najlepszych Polskich zawodników w walce o wyjazd na mistrzostwa Europy i najważniejsze juniorskie imprezy!