Świat

NCAA: Niesamowity pojedynek! Historyczne zwycięstwo drużyny Furtka i Domagały!

Szymon Gagatek 2016-02-06 11:34

Aktualni mistrzowie konferencji Pacific-12, reprezentanci Uniwersytetu Południowej Kalifornii, udowadniają, że ich ostatnie sukcesy nie były przypadkowe! W niezwykle emocjonującym i trzymającym w napięciu spotkaniu z Uniwersytetem Kalifornijskim zwyciężyli 149.5 do 148.5. W zespole gospodarzy świetnie poradził sobie Paweł Furtek!

Konferencja Pac-12 obchodzi w tym sezonie 100-lecie powstania. Historia pływackiej rywalizacji uczelni z Los Angeles i Berkeley nie sięga aż tak daleko, ale na przestrzeni lat również dostarczała sporo emocji. Nic więc dziwnego, że na obiekcie Uytengsu Aquatics Center pojawił się chociażby Pat Haden - dopiero siódmy dyrektor sportowy w historii Uniwersytetu Południowej Kalifornii, który właśnie tego dnia ogłosił, że z końcem sezonu kończy swoją pracę. 

Cała rywalizacja sprowadziła się w piątek do ostatniego wyścigu - rywalizacji sztafet 4x50 jardów stylem dowolnym. Tuż przed jej rozpoczęciem na minimalnym prowadzeniu była ekipa gości. O losach pojedynku zadecydował fantastyczny finisz pierwszoroczniaka z zespołu Dave'a Salo, Kyle'a Grissoma, który na ostatniej zmianie odrobił ponad pół sekundy straty do Andrew Seliskara i rzutem na taśmę wyprzedził swojego utytułowanego rywala z Uniwersytetu Kalifornijskiego o dokładnie cztery setne! To pozwoliło drużynie gospodarzy wyprzedzić Golden Bears o dokładnie jeden punkt i przerwać ich passę 28 zwycięstw z rzędu w lidze NCAA. Był to zarazem pierwszy triumf Trojans nad lokalnymi rywalami od 2000 roku!

Sukcesu podopiecznych Dave'a Salo nie byłoby jednak, gdyby nie równie znakomita postawa innych zawodników, w tym Pawła Furtka. Nasz reprezentant zaliczył świetne zawody, odnosząc dwa zwycięstwa (na 500 i 1000 jardów stylem dowolnym) i dokładając do dorobku uczelni z Los Angeles aż osiemnaście punktów. Na dłuższym z tych dystansów Furtek spisał się na tyle dobrze, że wynikiem 9:02.99 poprawił o prawie trzy sekundy swój dotychczasowy rekord życiowy! Dwa "oczka" dla drużyny gospodarzy zdobył Michał Domagała. Drugi z Polaków występujących na co dzień w barwach Uniwersytetu Południowej Kalifornii zajął piąte miejsca na 200 jardów stylem motylkowym i zmiennym, był też ósmy na 100 jardów stylem dowolnym.

Southern California vs. California | KOMPLET WYNIKÓW
Michał DomagałaUSC
100 y stylem dowolnym45.968.
200 y stylem motylkowym1:48.725.
200 y stylem zmiennym1:50.855.
Paweł FurtekUSC
500 y stylem dowolnym4:25.411.
1000 y stylem dowolnym9:02.991.
 

Zawodnicy Uniwersytetu Południowej Kalifornii nie będą mieli czasu na odpoczynek i świętowanie piątkowego sukcesu. Już dziś podejmą kolejnego groźnego rywala ze swojej konferencji, drużynę Uniwersytetu Stanford.

University of Iowa vs. Western Illinois University | KOMPLET WYNIKÓW
*Jerzy Twarowski (Iowa) 

Zawodnicy Uniwersytetu Iowa zakończyli sezon zasadniczy przekonującą wygraną 147 do 71 nad Western Illinois University. W ekipie gospodarzy dwukrotnie wystartował Jerzy Twarowski. Indywidualnie był najlepszy na 50 jardów stylem motylkowym, uzyskując bardzo wartościowy rezultat 22.19 s. Z kolei w rywalizacji sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym dał dobrą zmianę na odcinku delfinem (48.07 s), a jego drużyna uplasowała się ostatecznie na drugiej lokacie, przegrywając jedynie z innym zespołem Hawkeyes.

Southern Methodist University vs. University of North Texas | KOMPLET WYNIKÓW
*Barbara Wasilewska (North Texas) 

Porażkę poniósł natomiast zespół Barbary Wasilewskiej. Uniwersytet Północnego Teksasu w wyjazdowym pojedynku musiał uznać wyższość Southern Methodist University (gospodynie wygrały spotkanie 132 do 109). W drużynie gości Polka nieźle zaprezentowała się na 1000 jardów stylem dowolnym, plasując się na drugiej lokacie. Uzyskała czas 10:17.99 i ustanowiła swój nowy rekord życiowy, po raz pierwszy w życiu łamiąc barierę dziesięciu minut i dwudziestu sekund. Do tego dołożyła ósme miejsce na o połowę krótszym dystansie.