Polska

Szczecin 2016: Najszybsze eliminacje w historii

Szymon Gagatek 2016-05-28 11:47

Początek rywalizacji o miejsca w olimpijskiej sztafecie 4x200 m stylem dowolnym mężczyzn rozgrzał w sobotni poranek kibiców na trybunach Floating Areny w Szczecinie. By znaleźć się w pierwszej dziesiątce, trzeba było uzyskać czas 1:51.14. Tak fantastycznego poziomu porannego pływania w tej konkurencji nie było jeszcze nigdy w historii mistrzostw Polski!

Finał 200 m stylem dowolnym może okazać się jednym z najbardziej niesamowitych wyścigów podczas tegorocznego krajowego czempionatu. Żaden z jego uczestników nie jest pozbawiony szans na wywalczenie nominacji olimpijskiej. Rano najlepiej zaprezentował się Paweł Werner. Podopieczny Gregga Troy'a trenujący na co dzień na Uniwersytecie Florydy uzyskał wynik 1:49.24, niewiele gorszy od swojego najlepszego tegorocznego rezultatu. Jako jedyny złamał barierę minuty i pięćdziesięciu sekund, wyprzedzając trzech członków drużyny, która dokładnie tydzień temu zdobyła czwarte miejse na mistrzostwach Europy: Pawła Korzeniowskiego (1:50.26), Kacpra Majchrzaka (1:50.61) i Kacpra Klicha (1:50.63).

Przed rozpoczęciem zawodów w Szczecinie było jasne, że - by myśleć o wyjeździe do Rio w sztafecie - trzeba będzie pływać we Floating Arenie bardzo szybko. Dzisiejsze eliminacje i wczorajsze zmagania na dystansie 4x200 m stylem dowolnym tylko to potwierdziły. Warto bowiem zwrócić uwagę, że już w piątek rezultat lepszy od wyniku Kacpra Klicha z Londynu uzyskał Kacper Stokowski. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa pierwszą zmianę sztafety przepłynął w 1:49.87, poprawiając rekord Polski 17-latków.

Ranking sztafety olimpijskiej 4x200 m stylem dowolnym przed MP:
1:46.95   Kacper Majchrzak
1:47.43   Jan Świtkowski
1:49.09   Paweł Werner
1:49.97   Kacper Klich 

Rano aż trzech zawodników uzyskało minima na mistrzostwa Europy juniorów: Mateusz Arndt (1:50.64), Kacper Stokowski (1:51.12) oraz Antoni Kałużyński (1:51.39). W popołudniowym finale B rozegra się jeszcze bardzo ciekawa walka o jedno wolne miejsce w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. Rozstrzygnie się ona pomiędzy Jakubem Kraską, Mateuszem Kasztelanem, Gracjanem Domańskim i Karolem Młynarczykiem. Być może któryś z nich spróbuje również zapewnić sobie indywidualną przepustkę do Hodmezovasarhely.

Skład finału 200 m stylem dowolnym mężczyzn:
Paweł Werner (Juvenia Wrocław)
Paweł Korzeniowski (AZS AWF Warszawa)
Kacper Majchrzak (Warta Poznań)
Kacper Klich (Śląsk Wrocław)
Mateusz Arndt (Delfin Gdynia)
Rafał Bugdol (AZS AWF Katowice)
Filip Zaborowski (MKP Szczecin)
Jan Hołub (Śląsk Wrocław)
Kacper Stokowski (G-8 Bielany Warszawa)
Michał Domagała (MKP Szczecin) 

W ubiegłym roku Justyna Burska zaliczyła w Szczecinie wymarzony występ. Jako pierwsza kobieta w historii zdobyła na jednych mistrzostwach Polski złote medale na 200, 400, 800 i 1500 m stylem dowolnym. Tym razem tego wyczynu już nie powtórzy. Wczoraj minimalnie przegrała z Joanną Zachoszcz walkę o pierwsze miejsce na 800 metrów, a dziś niespodziewanie nie znalazła się nawet w pierwszej dziesiątce eliminacji na czterokrotnie krótszym dystansie. Zawodniczka AZS UWM Olsztyn uzyskała rano jedenasty czas (2:06.68). Z bardzo dobrej strony pokazała się natomiast Diana Sokołowska, pokonując cztery długości basenu we Floating Arenie w 2:02.91 i wyprzedzając Monikę Czerniak o niespełna sekundę. Reprezentantka Kormorana Olsztyn zanotowała rezultat 2:03.73. Trzecia była Dominika Kossakowska (2:04.03), której zabrakło tylko trzech setnych sekundy do wypełnienia minimum na mistrzostwa Europy juniorów.

Sokołowska ma już na swoim koncie jedno złoto krajowego czempionatu w tej konkurencji. W 2011 roku wygrała rywalizację w Ostrowcu Świętokrzyskim z czasem 2:02.11. Z kolei Czerniak, która jest trzykrotną mistrzynią Polski na krótkim basenie, na "pięćdziesiątce" jeszcze nigdy nie stała na najwyższym stopniu podium. Ich rywalizacja w finale otworzy sobotnią sesję popołudniową.

Skład finału 200 m stylem dowolnym kobiet:
Diana Sokołowska (AZS AWFiS Gdańsk)
Monika Czerniak (Kormoran Olsztyn)
Dominika Kossakowska (SiKReT Gliwice)
Wioletta Orczykowska (Jordan Kraków)
Klaudia Jankowska (Gim-92 Ursynów Warszawa)
Aleksandra Polańska (GOS Raszyn)
Kamila Kunka (AZS AGH Kraków)
Kalina Gralewska (MUKP Warszawianka)
Joanna Cieślak (Warta Poznań)
Joanna Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn)