Świat

EYOF Gyor: Do boju Biało-czerwoni! Trzymamy kciuki!

Joanna Kwatera 2017-07-23 23:41

W piątek ślubowanie, w sobotę podróż na Węgry, a już w poniedziałek pierwsze starty na pływalni w Gyor. Przed nami kolejna ważna juniorska międzynarodowa impreza pływacka, w której będziemy mocno trzymać kciuki za naszych najmłodszych reprezentantów!

Już za kilkanaście godzin rusza XVI edycja Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy, który tym razem odbędą się w węgierskiej miejscowości Gyor. Po raz drugi w historii tej imprezy młodzi sportowcy rywalizować będą w aż dziesięciu dyscyplinach, gdyż dwa lata temu w Tbilisi do harmonogramu zawodów dołączono jeszcze kajakarstwo. Wśród 3500 sportowców i oficjeli z 50 krajów Starego Kontynentu, którzy wezmą udział w tym siedmiodniowym sportowym wydarzeniu, wystartuje także 16-osobowa reprezentacja polskich młodych pływaków, którzy już w poniedziałek rozpoczną swoje zmagania w Aqua Sport Centre, a rywalizacja na węgierskiej pływalni potrwa aż do piątku.

Dwa lata temu z Tbilisi polscy zawodnicy przywieźli trzy medale, zdobywając srebro na 200m stylem klasycznym (Rafał Kusto) oraz dwa brązowe krążki na 100m stylem grzbietowym (Kacper Stokowski) i w sztafecie 4x100m stylem zmiennym chłopców (Stokowski, Kusto, Marcel Wągrowski i Antoni Kałużyński). Wydaje się, że w tym roku o sile polskiej drużyny stanowić będą dziewczęta, a największe szanse stanąć w Gyor na podium mają Aleksandra Knop, Zuzanna Trambowicz i Zuzanna Herasimowicz. Ich rekordy życiowe w konkurencjach, w których się zaprezentują są lepsze lub bardzo zbliżone do wyników, które dwa lata temu w Tbilisi dawały zwycięstwo. Wysoko rozstawieni są też Aleksandra Kramer, Marcin Goraj czy Jan Karolczak.

Już pierwszego dnia zmagań na węgierskiej pływalni zaprezentuje się indywidualnie dwanaścioro Biało-czerwonych. W konkurencji 400m stylem zmiennym o medal powalczy na pewno jedna z najbardziej utalentowanych polskich zawodniczek młodego pokolenia 14-letnia Aleksandra Knop, wicemistrzyni Polski seniorów z Lublina na tym dystansie, która ma na listach startowych drugi czas zgłoszenia. Obok niej do rywalizacji stanie też Aleksandra Wilczewska. Dwie nasze reprezentantki wystartują również w konkurencji 200m stylem motylkowym, a o jak najlepsze miejsce powalczy z pewnością kolejna wicemistrzyni Polski seniorów Zuzanna Trambowicz (trzeci czas zgłoszenia) oraz Tatiana Dąbrowska. W stylu dowolnym na dystansie 200m popłyną natomiast Kacper Piotrowski i Filip Orlicz. W konkurencji 100m stylem grzbietowym do rywalizacji staną Marcin Goraj (szósty czas zgłoszenia) i Jan Karolczak, a wśród kobiet Zuzanna Herasimowicz. Na tym samym dystansie w stylu klasycznym zaprezentują się Mateusz Dubas i Albert Warzocha, a w stylu motylkowym Goraj (piąty czas zgłoszenia) i Oskar Cieśla. W akcji zobaczymy też zespoły sztafetowe w konkurencji 4x100m stylem dowolnym chłopców i dziewcząt.

Poranne eliminacje wystartują o godzinie 9.00, a popołudniowa sesja finałowa o 17.00. Na relację z tych zawodów zapraszamy oczywiście do megatiming.pl!