Świat

Gwangju 2015: Polacy wracają do gry!

Szymon Gagatek 2015-07-05 17:47

Po dniu przerwy w startach polskich zawodników na Uniwersjadzie w Gwangju, w poniedziałek znów zobaczymy naszych reprezentantów walczących o miejsce w finałach. W porannych kwalifikacjach 200 m stylem motylkowym wystąpi Michał Poprawa, a Paweł Furtek zaprezentuje się na dystansie 400 m stylem dowolnym.

Poprawa walkę o jak najwyższą pozycję w swojej koronnej konkurencji rozpocznie z toru drugiego w ostatniej serii. Nie będzie mógł pozwolić sobie na zbytnie oszczędzanie sił, by nie powtórzyła się historia sprzed dwóch lat, gdy w Kazaniu Paweł Korzeniowski zajął w kwalifikacjach 200 m stylem motylkowym siedemnastą lokatę i pozbawił się tym samym szans na wielce prawdopodobny złoty medal. Tym razem faworytem rywalizacji będzie na pewno Andrew Seliskar. Wobec młodego Amerykanina rosną wielkie nadzieje kibiców zza oceanu, mówi się nawet, że Seliskara stać na rezultat poniżej minuty i pięćdziesięciu pięciu sekund.

Z kolei Paweł Furtek stanie w wyścigu kwalifikacyjnym naprzeciwko bardzo mocnych rywali. Polak popłynie na skrajnym, pierwszym torze, tuż obok czwartego zawodnika Igrzysk Olimpijskich w Londynie na 400 m stylem dowolnym, Hao Yuna z Chin. W tej samej serii wystartuje również dzisiejszy zwycięzca rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie, Sergii Frolov z Ukrainy oraz faworyt do złota na 200 m stylem dowolnym, Reed Malone z USA.

Bez udziału naszych reprezentantów odbędą się rano kwalifikacje na dystansach 200 m stylem zmiennym i 100 m stylem grzbietowym kobiet, a także 200 m stylem klasycznym i 50 m stylem grzbietowym mężczyzn. W rywalizacji żabkarzy zobaczymy jedynego aktualnego indywidualnego rekordzistę świata, który pojawił się w Gwangju. Mowa oczywiście o Akihiro Yamaguchim z Japonii, który już od niemal trzech lat posiada najlepszy rezultat w historii tej konkurencji (2:07.01).

Po południu czeka nas natomiast walka o medale w sześciu konkurencjach. Niesłychanie ciekawie zapowiada się wyścig finałowy na dystansie 100 m stylem dowolnym pań. Najlepszy rezultat półfinałów zanotowała dwukrotna młodzieżowa mistrzyni olimpijska, osiemnastoletnia Rozaliya Nasretdinova, która jako jedyna złamała dziś barierę pięćdziesięciu pięciu sekund (54.92 s). Wielki talent rosyjskiego pływania czeka jednak trudne zadanie – rywalizacja z mocnymi Amerykankami, które dziś finiszowały tuż za nią: Shannon Vreeland (55.04 s) i Abbigail Weitzeil (55.25 s).

Bardzo wyrównany powinien być także finał 200 m stylem zmiennym mężczyzn, w którym na czwartym torze popłynie Joshua Prenot z USA (1:59.21 w półfinałach). Obok niego na słupkach startowych ustawią się Justin James z Australii (1:59.29) i kolejny Amerykanin, Kyle Whitaker (1:59.69), a ostatniego słowa na pewno nie powiedział jeszcze Max Litchfield z Wielkiej Brytanii, który również złamał dziś barierę dwóch minut (1:59.94).

Po złoto na dystansie 100 m stylem klasycznym pań pewnie zmierza Mina Matsushima z Japonii (1:07.04 w półfinałach), natomiast faworytem rywalizacji na 200 m stylem dowolnym mężczyzn powinien być Reed Malone, który w dzisiejszym popołudniowym wyścigu zanotował czas 1:47.85. O medale panowie powalczą również na dwukrotnie dłuższym dystansie, a panie będą się jeszcze ścigać o miejsce na najwyższym stopniu uniwersjadowego podium na 1500 m stylem dowolnym.

Starty Polaków w sesji kwalifikacyjnej, dzień II:
1:36 - 200 m stylem motylkowym – kwalifikacje
   Michał Poprawa
2:56 - 400 m stylem dowolnym – kwalifikacje
   Paweł Furtek

Ewentualne starty Polaków w sesji finałowej, dzień II:
12:19 - 200 m stylem motylkowym – półfinały
   ew. Michał Poprawa
14:18 - 400 m stylem dowolnym – FINAŁ
   ew. Paweł Furtek

-----------------------------------------------

Transmisja (komentują: Sylwester Sikora, Maciej Bonecki):

Eurosport 2:
12:00 - 14:30   sesja finałowa [NA ŻYWO]

Jutro po raz pierwszy na Uniwersjadzie w Gwangju będziemy mogli śledzić zmagania pływaków na żywo na antenie Eurosportu 2. Stacja przeprowadzi relację z całej sesji finałowej, która rozpocznie się o godzinie 12:00 polskiego czasu. Transmisja z walki o medale, tak jak w poprzednich dniach, będzie dostępna również  w internecie, za pośrednictwem strony http://www.livefisu.tv/.