Świat

Glasgow 2018: Starty Polaków - dzień 5.

Szymon Gagatek 2018-08-06 20:30

Przed nami kolejny bardzo ciekawie zapowiadający się poranek w Tollcross International Swimming Centre. Podczas piątej sesji eliminacyjnej mistrzostw Europy walkę o obronę tytułu na 200 m stylem grzbietowym rozpocznie Radosław Kawęcki, w wodzie pojawi się też wicemistrz świata na 800 m stylem dowolnym, Wojciech Wojdak.

Cały poranny blok rozpocznie się pół godziny wcześniej niż w poprzednich dniach, bo już o 10:00. Zmagania zainaugurują zawodniczki płynące na 100 m stylem dowolnym. W tej konkurencji do walki ruszą dwie Polki: Aleksandra Polańska i Katarzyna Wasick. Ze startu wycofała się Anna Dowgiert, mająca przed sobą jeszcze start indywidualny na 50 m stylem motylkowym. Dla 18-letniej Polańskiej występ w tej konkurencji będzie kolejną okazją do zbierania doświadczeń w debiucie na wielkiej międzynarodowej imprezie, dla Wasick szansą na sprawdzenie się z europejską czołówką. Nasza trzykrotna olimpijka ze startu na start radzi sobie coraz lepiej i być może spróbuje zbliżyć się do czołowej szesnastki.

Następnie rywalizację kontynuować będą żabkarze. Na dystansie 50 m stylem klasycznym zobaczymy dwóch naszych reprezentantów: Bartłomieja Roguskiego i Marcina Stolarskiego. Roguski, niesiony 14. miejscem w swojej koronnej konkurencji 200 metrów, na pewno spróbuje zaatakować własny rekord życiowy, natomiast Stolarski stanie przed możliwością wywalczenia kolejnego półfinału indywidualnego. Na liście zgłoszeń jego czas dawał 17. pozycję, nadzieje na przepustkę do sesji popołudniowej wydają sie być zatem uzasadnione.

Tylko jedna Polka zaprezentuje się natomiast na 200 m stylem zmiennym. Paula Żukowska wystąpi w pierwszym wyścigu rozstawionym, ale popłynie na niewygodnym torze 0. Jej rywalkami będą między innymi znakomite żabkarki: Julija Jefimowa z Rosji i Viktoria Zaynep Gunes z Turcji, a także Ilaria Cusinato z Włoch czy Brytyjka Aimee Willmott. Będzie więc z kim się ścigać.

Chwilę później czekają nas emocje związane ze startami naszych grzbiecistów. Radosław Kawęcki po niepowodzeniach na igrzyskach w Rio i mistrzostwach świata w Budapeszcie zapowiadał, że tym razem chce się odkuć. Droga po obronę tytułu nie będzie usłana różami, ale już w pierwszym starcie warto przypomnieć o sobie europejskiej czołówce. Do tego swój kolejny start międzynarodowy zaliczy Jakub Skierka, który na dobre zadomowił się w seniorskiej reprezentacji. Być może powoli zacznie się też zadomawiać wśród najlepszych zawodników Starego Kontynentu.

W sesji eliminacyjnej nie mogło oczywiście zabraknąć zmagań sztafet. Tym razem na słupkach startowych staną panie ścigające się na dystansie 4x200 m stylem dowolnym. Wśród drużyn zgłoszonych do startu jest też nasza ekipa. Polki popłyną w składzie z Danielą Georges na pierwszej zmianie. Nasza debiutantka dostanie więc kolejną szansę zaatakowania bariery dwóch minut, którą złamała już w niedzielę w konkurencji indywidualnej. W wodzie zaprezentują się też Dominika Kossakowska, Aleksandra Knop i Aleksandra Polańska. Do rywalizacji o finał przystąpi aż 15 ekip, a znalezieni się w ósemce trzeba będzie uznać za duży sukces Biało-czerwonych.

Poranek zakończą długodystansowcy, a więc także nasi specjaliści od zmagań na 800 metrów: Wojciech Wojdak i Filip Zaborowski. Wojdak stanie do walki z najlepszym rezultatem zgłoszenia w całej stawce. Trzeba jednak pamiętać o tym, że od czasu srebrnego medalu mistrzostw świata w Budapeszcie jego przygotowania do kolejnych startów były torpedowane przez problemy zdrowotne, a to wyraźnie odcisnęły piętno na jego tegorocznych rezultatach. Wydaje się jednak, że Wojdak, który przez ostatnie miesiące szykował się przede wszystkim właśnie do tego występu, może zaskoczyć nas czymś pozytywnym. Podobnie jak Zaborowski, który skupił się na tej konkurencji, rezygnując z udziału w rywalizacji kraulistów na dystansie 200 metrów.

Starty Polaków 7.08 – sesja eliminacyjna (10:00)
10:00 – 100 m stylem dowolnym kobiet
Aleksandra Polańska (seria 2/6, tor 4.)
Katarzyna Wasick (seria 4/6, tor 8.)

10:14 – 50 m stylem klasycznym mężczyzn
Bartłomiej Roguski (seria 2/6, tor 5.)
Marcin Stolarski (seria 4/6, tor 1.)

10:24 – 200 m stylem zmiennym kobiet
Paula Żukowska (seria 2/4, tor 0.)

10:39 – 200 m stylem grzbietowym mężczyzn
Radosław Kawęcki (seria 3/5, tor 4.)
Jakub Skierka (seria 4/5, tor 6.)

10:56 – 4x200 m stylem dowolnym kobiet
Polska (seria 1/2, tor 5.)

11:20 – 800 m stylem dowolnym mężczyzn
Filip Zaborowski (seria 2/3, tor 0.)
Wojciech Wojdak (seria 3/3, tor 4.)