Polska

MP Lublin: Historyczne osiągnięcie Piechoty! Wojdak z minimum do Budapesztu

Joanna Kwatera 2017-05-19 02:02

Znakomitym występem popisała się w konkurencji 800m stylem dowolnym Paulina Piechota, ustanawiając w Lublinie historyczny wynik oraz poprawiając rekord Polski 18-latek. Do składu kadry na mistrzostwa świata w Budapeszcie oprócz Piechoty dołączył jeszcze Wojciech Wojdak.

Potyczki na najdłuższych dystansach kraulowych wśród kobiet w ostatnich latach dostarczały sporych emocji, będąc nieprzewidywalnymi aż do końca. Dziś na pływalni Aqua Lublin działy się rzeczy historyczne, a autorką tychże była Paulina Piechota. Rywalizacja zawodniczki UKS 190 Łódź z Justyną Burską (AZS UWM Olsztyn) od dłuższego czasu jest ozdobą wielu imprez. W wieczornym wyścigu to również te dwie pływaczki stoczyły z sobą zacięty bój o zwycięstwo, zmieniając się na prowadzeniu kilka razy. Szybciej wyścig rozpoczęła Piechota, ale już po dwusetnym metrze prowadziła Burska i tak było jeszcze przez kolejne osiem długości basenu. W końcówce, jak to ma w zwyczaju, „piąty bieg” włączyła Piechota i wysforowała się na czoło wyścigu. Finiszowe sto metrów to znów popis osiemnastoletniej Łodzianki, które pokonała ponad cztery sekundy szybciej niż rywalka z Olsztyna, docierając do mety z czasem 8:39.55! Rezultat ten jest trzecim najlepszym wynikiem w historii polskiego pływania w tej konkurencji (szybciej pływały tylko Otylia Jędrzejczak i Magdalena Dyszkiewicz) i trzecim poniżej ośmiu minut i czterdziestu sekund. Czas Piechoty to także nowy rekord kraju juniorek osiemnastoletnich na tym dystansie, którym poprawiła dotychczas najlepsze osiągnięcie w tej kategorii wiekowej należące do Donaty Kilijańskiej z pamiętnych mistrzostw Europy juniorów w Belgradzie, spychając jej wyczyn na pozycję czwartą w historii. Z uwagi na fakt, że minimum kwalifikacyjnego do Budapesztu nie udało się uzyskać żadnej pływaczce, Piechota skorzystała z możliwości wypełnienia minimum dla zawodniczek z rocznika 1999 i młodszych, które wynosiło 8:43.74, zatem Łodzianka oprócz trzeciego miejsca w historii pływania, rekordu kraju 18-latek i pierwszego w karierze złotego medalu mistrzostw Polski seniorów na obiekcie o rozmiarach olimpijskich wywalczyła także prawo startu w tej konkurencji na mistrzostwach świata w stolicy Węgier! Burska ostatecznie uzyskała czas 8:44.38 i przepustkę na uniwersjadę do Tajpej. Trzecią lokatę zajęła Milena Karpisz (Piątka Konstantynów Łódzki).

Apetyt na pobicie rekordu kraju Mateusza Sawrymowicza miał w wyścigu na dystansie 1500m stylem dowolnym Wojciech Wojdak. Piąty zawodnik rankingu światowego w tym sezonie prowadził od samego początku wyścigu i przez pierwsze sześćset metrów utrzymywał tempo szybsze od międzyczasów na rekord Polski. Następnie trochę osłabł i choć do mety dopłynął z olbrzymią przewagą nad rywalami to nie udało mu się pierwszy raz w historii mistrzostw Polski złamać bariery piętnastu minut w tej konkurencji. Do tego wyniku brakło mu nieco ponad dziewięć sekund, ale i tak wynik 15:09.01 jest lepszy od minimum kwalifikacyjnego na mistrzostwa świata w Budapeszcie oraz na uniwersjadę w Tajpej. Na drugiej pozycji wyścig ten ukończył Krzysztof Pielowski. Trzecią i czwartą lokatę wywalczyli osiemnastolatkowie – Paweł Krawczyk (BUKS Warszawa) i Antoni Kałużyński (MUKP Warszawianka), których rezultaty odpowiednio 15:31.39 oraz 15:35.54 dały przepustki na juniorski czempionat Starego Kontynentu w Izraelu.

Na zakończenie pierwszego dnia rywalizacji w mistrzostwach Polski w Lublinie miłe chwile przeżywali gospodarze. Rekord Polski juniorów 18-letnich w konkurencji sztafetowej 4x200m stylem dowolnym ustanowiły zawodniczki klubu AZS UMCS Lublin w składzie: Kamila Andrzejewska, Julia Adamczyk, Wiktoria Czarnecka i Ewa Osiniak, które pokonały dystans w czasie 8:27.19, a więc o prawie dwie sekundy lepszym od dotychczasowego najlepszego osiągnięcia należącego do pływaczek AZS AWF Warszawa. Drugie zmagania ukończyły reprezentantki AZS AGH Kraków, a na trzeciej lokacie uplasowały się pływaczki UKS 190 Łódź, które w swoim składzie miały dwie czternastolatki: Aleksandrę Knop i Dominikę Urbaniak oraz siostry Karolinę i Paulinę Piechotę. Wśród mężczyzn najlepsi okazali się zawodnicy AZS AWF Katowice: Wojciech Głyk, Michał Poprawa, Grzegorz Kłos i Rafał Bugdol, którzy z czasem 7:25.17 zdominowali rywalizację sztafetową, wyprzedzając w tabeli teamy AZS AWF Warszawa i Śląska Wrocław.

Zawodnicy, którzy uzyskali minimum kwalifikacyjne na mistrzostwa świata u Budapeszcie:

Kobiety:

Klaudia Naziębło (200m stylem grzbietowym)

Paulina Piechota (800m stylem dowolnym)

Mężczyźni:

Jan Świtkowski (200m stylem motylkowym)

Paweł Juraszek (50m stylem dowolnym)

Konrad Czerniak (50m stylem dowolnym)

Radosław Kawęcki (200m stylem grzbietowym)

Jakub Skierka (200m stylem grzbietowym)

Wojciech Wojdak (1500m stylem dowolnym)