Świat

Kopenhaga 2017: Tekstylny rekord Tokarskiego!

Szymon Gagatek 2017-12-13 13:03

Krzysztof Tokarski okazał się jednym z bohaterów polskiego obozu podczas pierwszej sesji eliminacyjnej mistrzostw Europy w pływaniu na krótkim basenie. Nasz utalentowany żabkarz w swoim debiucie na wielkiej międzynarodowej imprezie wśród seniorów zaimponował formą i bez problemów wszedł do półfinałów 50 m stylem klasycznym.

Tokarski jest jednym z tych zawodników, którzy na mistrzostwa Europy do Kopenhagi pojechali bez indywidualnego minimum, jako uzupełnienie drużyn sztafetowych. Taka decyzja Polskiego Związku Pływackiego niektórym mogła się wydawać kontrowersyjna, ale reprezentant AZS AWF Katowice już rano pokazał, że czasami warto dostać dodatkową szansę. Jego występ w eliminacjach żabkarskiego sprintu był bez wątpienia jednym z najjaśniejszych punktów i tak znakomitego poranka w wykonaniu naszej kadry. 

Dwudziestojednoletni wychowanek trener Marii Gawliczek przez wiele miesięcy nie był w stanie zbliżyć się do swoich najlepszych rezultatów z czasów, gdy świętowal między innymi tytuł wicemistrza Europy juniorów (Dordrecht 2014). Ostatnio, pod okiem Roberta Wilka, powrócił jednak do ścisłej krajowej czołówki bardzo dobrymi występami w Grand Prix Polski. Pod koniec listopada w Poznaniu na dystansie 50 m stylem klasycznym popłynął na tyle dobrze, że dostał szansę wylotu do stiolicy Danii. W pierwszym starcie w Royal Arenie nie zawiódł. Mało tego - był nadspodziewanie szybki!

Eliminacje swojej koronnej konkurencji zakończył na 10. miejscu, z czasem 26.58. Aż o sześć dziesiątych sekundy (!) poprawił rekord życiowy. Co więcej, to czwarty wynik w historii polskiego pływania na tym dystansie i najlepszy uzyskany kiedykolwiek w stroju tekstylnym! Do historycznych rezultatów Adama Pluteckiego z mistrzostw Polski w Gorzowie Wielkopolskim sprzed ośmiu lat raciborzanin ma już naprawdę blisko.

Najlepsze wyniki w historii Polski na 50 m stylem klasycznym:
26.19   Adam Plutecki (28.11.2009, MP Gorzow Wlkp.)
26.46   Adam Plutecki (28.11.2009, MP Gorzow Wlkp.)
26.47   Adam Plutecki (28.11.2009, MP Gorzow Wlkp.)
26.58   Krzysztof Tokarski (13.12.2017, ME Kopenhaga)
26.73   Michał Zawadka (23.11.2014, GP Poznań)

Półfinały 50 m stylem klasycznym mężczyzn otworzą pierwszą sesję finałową mistrzostw Europy. W bardzo mocnej stawce przebić się do ósemki będzie bardzo trudno, ale miejmy nadzieję, że Tokarski nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Zobaczymy go w pierwszym wyścigu na torze numer 2. Popłynie w doborowym towarzystwie, chociażby z Adamem Peaty'm, Nicolo Martinenghim i swoim dobrym znajomym z czasów juniorskich, Peterem Johnem Stevensem.