Świat

EYOF Gyor: Rosjanie nie muszą martwić się o pływacką przyszłość

Joanna Kwatera 2017-07-27 22:26

Niesamowicie wysoki poziom prezentują w Gyor młodzi pływacy, którzy ścigają się w ramach Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. Czwarta sesja finałowa zaowocowała czterema nowymi rekordami tej imprezy, a prym wiedli oczywiście Rosjanie. W finale zaprezentował się jedyny nasz przedstawiciel Albert Warzocha.

Dużo szczęścia miał dziś w eliminacjach Polak, który ukończył poranną rywalizację w konkurencji 400m stylem zmiennym z dziewiątym czasem, czyli pierwszym, który nie daje awansu do finałowej rozgrywki. Okazało się jednak, że w premiowanej „ósemce” zawodników uplasowało się dwóch Brytyjczyków, a prawo startu w kolejnych wyścigach ma tylko jeden przedstawiciel danego kraju. Warzocha dołączył zatem do składu finałowego, ale tam nie poprawił już swojej lokaty, choć dystans pokonał prawie sekundę szybciej niż rano, osiągając drugi wynik w karierze 4:33.41. Słabszą dyspozycję Polak zaprezentował w stylu grzbietowym i mimo mocnego finiszu, nie udało mu się już doścignąć konkurentów. Najszybszy w tej potyczce okazał się Grek Apostolos Papastamos, który zanotował rezultat lepszy od dotychczasowego rekordu EYOFu – 4:21.92.

W wyścigach półfinałowych wystartował w czwartek jeszcze Kacper Piotrowski, ale ani rano ani wieczorem, nie udało mu się popłynąć szybciej od swojej „życiówki” i swój udział w konkurencji 100m stylem dowolnym zakończył na 11 miejscu z czasem 52.54. Najlepszy wynik dzisiaj uzyskał Szwed Robin Hanson (50.90).

Szybko na pływalni Aqua Sport Centre w Gyor pływali nasi wschodni sąsiedzi. Dystans 100m stylem klasycznym wygrała Anastasia Makarova z wynikiem 1:08.96, a koncertowo w sztafecie 4x100m stylem dowolnym mix zaprezentował się zespół rosyjski, bijąc rekord imprezy czasem 3:33.55, choć przez cały wyścig musiał odpierać ataki mocnej drużyny z Włoch. Znakomitym rezultatem popisała się jeszcze zwyciężczyni półfinałów na dystansie 100m stylem motylkowym 14-letnia Białorusinka Anastasiya Shkurdai, która dwie długości basenu przepłynęła poniżej minuty – 59.66, co również okazało się być nowym rekordem EYOFu.

Jutro ostatni dzień zawodów w Gyor, a w piątek na węgierskiej pływalni wśród Biało-czerwonych o jak najlepsze lokaty powalczą jeszcze: Marcin Goraj i Jan Karolczak w konkurencji 200m stylem grzbietowym, Aleksandra Kramer i Alicja Wojtkowiak na dystansie 200m stylem klasycznym, Oskar Cieśla i Adrian Jaśkiewicz na 200m stylem motylkowym, Aleksandra Knop i Aleksandra Wilczewska w konkurencji 200m stylem dowolnym, Jan Karolczak i Adrian Jaśkiewicz na najdłuższym dystansie kraulowym oraz sztafety 4x100m stylem zmiennym dziewcząt i chłopców.

Zwycięzcy 4. sesji finałowej:

100m stylem klasycznym K – Anastasia Makarova (Rosja) 1:08.96

400m stylem zmiennym M – Apostolos Papastamos (Grecja) 4:21.92 [rekord EYOF]

8. Albert Warzocha (Polska) 4:33.41

4x100m stylem dowolnym MIX – Rosja (Andrei Minakov, Arsenii Chivilev, Elizaveta Ryndych, Polina Nevmovenko) 3:33.55 [rekord EYOF]