Polska

Lublin 2015: London Calling [2]

Szymon Gagatek 2015-12-17 13:34

Za nami pierwszy blok Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Lublinie. Do kadry, która wystartuje na przyszłorocznych mistrzostwach Europy w Londynie, już podczas porannych eliminacji dołączyło troje zawodników: Dominika Sztandera, Filip Wypych i Sebastian Szczepański. Minima wypełnili też Konrad Czerniak i Wojciech Wojdak.

Sztandera popisała się najbardziej wartościowym wynikiem całej pierwszej sesji zmagań na krajowym czempionacie (884 pkt), poprawiając rekord Polski na 50 m stylem klasycznym. Jej rezultat, 30.00 s, był lepszy o czterdzieści jeden setnych sekundy od tego, który pozwala na wyjazd do Londynu. Chwilę przed nią gotowość do startu na mistrzostwach Europy zgłosili również Filip Wypych i Sebastian Szczepański. Obrońca tytułu na dystansie 50 m stylem dowolnym uzyskał czas 21.72 s i o trzy setne wyprzedził brązowego medalistę czempionatu Starego Kontynentu w tej konkurencji. Poniżej minimum popłynął jeszcze Konrad Czerniak (21.77 s).

Czerniak o kwalifikację na mistrzostwa Europy nie musiał się jednak martwić. Zapewnił ją sobie już podczas mistrzostw świata w Kazaniu, zajmując indywidualnie miejsca w pierwszej ósemce. Taka sama sytuacja dotyczyła Wojciecha Wojdaka, który rano okazał się najlepszy na 400 m stylem dowolnym (3:43.91). Rezultat zawodnika Unii Oświęcim także był lepszy od wymaganego przez Polski Związek Pływacki (3:44.50).

Więcej o wynikach Wypycha i Szczepańskiego
Więcej o wyniku Sztandery

Podczas popołudniowej sesji powinniśmy się doczekać kolejnych zawodników, którzy wywalczą przepustki na olimpijską pływalnię w stolicy Wielkiej Brytanii. W roli głównej mogą tym razem wystąpić panie: Alicja Tchórz i Katarzyna Baranowska, które będą ze sobą rywalizować o złoto krajowego czempionatu na 200 m stylem zmiennym. Czas do pobicia: 2:12.43!

Zawodnicy, którzy uzyskali minima podczas MP:
*Filip Wypych (50 m stylem dowolnym)
*Sebastian Szczepański (50 m stylem dowolnym)
*Dominika Sztandera (50 m stylem klasycznym)

Zawodnicy, którzy start w Londynie zapewnili sobie na MŚ:
*Anna Dowgiert
*Marcin Cieślak
*Konrad Czerniak
*Radosław Kawęcki
*Paweł Korzeniowski
*Jan Świtkowski
*Wojciech Wojdak