Świat

EYOF Gyor: Rosyjska dominacja

Joanna Kwatera 2017-07-26 03:32

Czwórka Biało-czerwonych zaprezentowała się we wtorkowej sesji finałowej na pływalni Aqua Sport Centre w Gyor i choć medale były poza zasięgiem nie można odmówić naszym zawodnikom ambitnej walki. Najwyższe miejsce spośród polskich pływaków zanotowali dziś Aleksandra Knop i Marcin Goraj, a wtorkową rywalizację zdominowali Rosjanie, którzy triumfowali aż w piąciu wyścigach, bijąc trzy rekordy EYOFu.

Zawodnik SMS Galicji Kraków miał dziś pracowite popołudnie, gdyż o najwyższe laury ścigał się w dwóch konkurencjach. Popołudniowe starty rozpoczął od występu na dystansie 100m stylem grzbietowym i choć w połowie dystansu utrzymywał się w czołówce to na finiszu rywale zachowali więcej sił i ostatecznie Goraj zakończył te zmagania na szóstej pozycji, notując drugi czas w karierze 57.55. Wyścig ten wygrał Rosjanin Egor Dolomanov, który osiągnął wynik 56.18, a kolejne miejsca na podium uzupełnili Węgier Gabor Zombori i Czech Jan Cejka – zawodnicy, których Polak pokonywał jeszcze w maju podczas wielomeczu pływackiego V4 Olimpic Hopes w Bratysławie. Nie wyszedł natomiast Krakowianinowi występ na tym samym dystansie w stylu motylkowym, gdzie osłabł bardzo w drugiej części dystansu i dotarł do mety na ósmej lokacie z wynikiem 58.28. Kolejny znakomity występ zaliczył w Gyor Rosjanin Andrei Minakov. 16-latek pokonał dwie długości basenu w czasie 52.06! czym ustanowił nowy rekord EYOFu.

Niezwykle wysoki zaprezentowały także uczestniczki wyścigu w konkurencji 800m stylem dowolnym. W walce o medale do połowy dystansu liczyło się wszystkie osiem zawodniczek, a po 400m od stawki odłączyły się dwie: Słowenka Sara Racnik i Węgierka Reka Nagy, które z każdą długością basenu coraz dalej odpływały rywalkom. Na dwieście metrów przed metą walka o brązowy medal była jeszcze otwarta, a jedną z pretendentek do zajęcia najniższego stopnia podium była Aleksandra Knop. W tym momencie wyścigu mocny finisz włączyła kolejna z Węgierek Fanni Vivien Fabian, która w końcówce osiągnęła jeszcze wyraźną przewagę w boju o trzecie miejsce. Knop dotarła do mety na szóstej pozycji, notując nowy rekord życiowy 8:56.50. Prawie czternaście sekund szybciej zameldowała się na finiszu Racnik, a czasem 8:42.70 poprawiła rekord EYOFu. Co więcej gdyby Polka popłynęła w granicach rekordu kraju 14 lub nawet 15-latek wystarczyło by to w tym wyścigu dopiero do trzeciej lokaty.

Nie była dziś już tak szybka jak w poniedziałek Zuzanna Herasimowicz, która wywalczyła w konkurencji 100m stylem grzbietowym w Gyor ósmą lokatę. W wyścigu finałowym Polka pokonała dystans w identycznym czasie jak podczas mistrzostw Polski 15-latków w Lublinie, który dał jej tam złoty medal. Jeszcze o prawie sekundę własny rekord EYOFu wyśrubowała z kolei zwyciężczyni tej konkurencji 15-letnia Rosjanka Daria Vaskina - wicemistrzyni Europy juniorów z Netanji, uzyskując rewelacyjny rezultat 1:00.87. Dla porównania jest on słabszy zaledwie 0,26 sekundy od rekordu Polski seniorów!

Ostatnim pływakiem z polskiej ekipy, który zaprezentował się dziś w Aqua Sport Centre był Jan Karolczak. Warszawianinowi nie udało się jednak w obu dzisiejszych startach złamać granicy dwudziestu czterech sekund na dystansie sprinterskim w stylu dowolnym i z czasem 24.08 zakończył swój udział w tej konkurencji na dwunastej pozycji. Najszybszy w półfinałach okazał się Federico Burdisso z Włoch (23.41).

Zwycięzcy 2. Sesji finałowej:

400m stylem dowolnym M –Hugo Sagnes (Francja) 3:51.98 [rekord EYOF]

100m stylem grzbietowym M – Egor Dolomanov (Rosja) 56.18

…6. Marcin Goraj (Polska) 57.55

100m stylem klasycznym M – Vladislav Gerasimenko (Rosja) 1:02.20

100m stylem grzbietowym K – Daria Vaskina (Rosja) 1:00.87 [rekord EYOF]

…8. Zuzanna Herasimowicz (Polska) 1:04.41

100m stylem motylkowym M – Andrei Minakov (Rosja) 52.06 [rekord EYOF]

…8. Marcin Goraj (Polska) 58.28

800m stylem dowolnym K – Sara Racnik (Słowenia) 8:42.70 [rekord EYOF]

…6. Aleksandra Knop (Polska) 8:56.50

4x100m stylem zmiennym MIX – Rosja (Daria Vaskina, Vladislav Gerasimenko, Andrei Minakov, Polina Nevmovenko) 3:51.98 [rekord EYOF]