Polska

Rekordowy Januszkiewicz!

Joanna Kwatera 2018-03-28 14:43

Kiedy w listopadzie podczas Zimowych Mistrzostw Polski w kategorii Masters w Gliwicach ustanawiał rekord Europy na dystansie 200m stylem grzbietowym, po bardzo udanym sezonie 2017, zastanawiał się czy dalej kontynuować trening czy zrobić sobie przerwę. Na szczęście nie odpuścił, co szybko zaowocowało kolejnymi sukcesami już na początku nowego sezonu.

Zbigniew Januszkiewicz w zeszłym roku w pływaniu zgarnął prawie wszystko co było do zdobycia w kategorii Masters. Pływak kompletny, ambitny, przywiózł ze światowego czempionatu w Budapeszcie dwa medale: brąz za 100m stylem grzbietowym oraz srebrny krążek wywalczony w swojej koronnej konkurencji na dystansie dwa razy dłuższym. Ponadto został najlepszym zawodnikiem w Pucharze Polski 2017, a także zimowych mistrzostw kraju w Gliwicach. Wisienką na torcie był wówczas wspomniany rekord Starego Kontynentu wśród zawodników w kategorii 55-59 lat, który wynosił 2:21.37.

Okazuje się, że olimpijczyk z Moskwy nie powiedział wtedy ostatniego słowa i wciąż ma rezerwy by to osiągnięcie dalej śrubować. W połowie marca Masters z Opola wziął udział w Międzynarodowym Mitingu Masters w Wiedniu i już tam pokonał dystans 200m stylem grzbietowym w lepszym czasie, osiągając wynik 2:20.91! Oprócz tego wywalczył w Austrii miano najlepszego pływaka zawodów. To jednak była tylko uwertura do wspaniałego występu w miniony weekend w Tychach, gdzie rozpędzony Januszkiewicz urwał z tego wyniku jeszcze 0,59 sekundy, notując czas 2:20.32.

Zapewne pływak T.P. Masters Opole na tym rezultacie nie poprzestanie, a najwyższą formę szykuje dopiero na letni krajowy czempionat, który odbędzie się pod koniec czerwca na Termach Maltańskich oraz wrześniowe mistrzostwa Europy w Kranju, choć te imprezy odbywać się będą już na obiektach o rozmiarze olimpijskim. To jednak dobra okazja, aby nazwisko pana Zbigniewa znalazło się i w tych statystykach Europejskiej Federacji Pływackiej. Najlepszy rezultat w historii startów europejskich pływaków w kat. 55-59 lat Alessandro Bonanniego jest tylko nieco ponad pół sekundy lepszy niż rekord życiowy Masters, a zarazem rekord kraju Januszkiewicza. Co więcej Polak w klasyfikacji TOP 10 ALL TIME zajmuje z nim drugą lokatę. Gratulujemy zatem i czekamy na kolejne dobre wieści z pływackich aren!  

foto: Agnieszka Bartnikowska